09 Temmuz 2018 11:48

Cezayir’in güneyinde halk sokaklara döküldü

Kavurucu sıcakların etkili olduğu Cezayir’in güneyinde yaşanan su ve konut krizi ile elektrik kesintileri nedeniyle halk sokağa çıktı.

Fotoğraf: Djanoub.com - Arşiv

Paylaş

Kuzey Afrika ülkesi Cezayir’in güneyinde sık sık yaşanan elektrik kesintileri ile su ve konut krizi nedeni ile halk protestoları patlak verdi.

Londra’dan yayın yapan Rai al Youm gazetesinin haberine göre, günlük sıcaklıkların önemli bir artış gösterdiği ve Avrupa meteoroloji merkezlerine göre 53 derecenin görüldüğü Cezayir’in güneyindeki bölgelerde, konut krizi, sık sık elektrik ve içme suyu kesintileri nedeniyle halkın öfkesi sokağa taştı.

Ülkenin güney batısında başkente 950 kilometre uzaklıkta yer alan Başar kenti halkı, Cezayir hükümetinden kalkınma, istihdam, barınma ve sık sık elektrik kesintileri ile ilgili taleplerinin dikkate alınması talebi ile birçok mahalledeki ana yolları kapattı.

SICAKLAR 48 DERECEYİ GEÇEBİLİR

Cezayir Meteoroloji Bürosu ise sıcaklıktaki sürekli yükselişin devam ederek güneyde yer alan bütün Varkala bölgesi, Güney Gardaya, Adrar ve Kuzey Tmanrasset illerinde sıcaklığın 48 dereceyi aşacağı uyarısında bulundu.

Protestoları yatıştırmak için, Cezayir İçişleri Bakanlığı, taleplerin karşılanacağı ve yerel makamların halkla görüştüklerini belirterek, konut ve arazi dağıtımı sorununa ve aynı zamanda su ve elektrik kesintisi sorununa müdahale vaadinde bulundu.

Tanınmış bir insan hakları örgütü olan Cezayir İnsan Hakları Savunma Birliği ise, sınır bölgesinin özgünlüğü göz önünde bulundurularak sorunların acilen çözülmesini, güvenliğin ve istikrarın sağlanmasını ve bölgeye soruşturma komisyonları gönderilmesini talep etti.

SOSYAL KONUTLARIN YAVAŞ DAĞITILMASI PROTESTOLARI TETİKLEDİ

Bahreyn’de yayınlanan el Vatan gazetesi de “Cuma gününden bu yana Cezayir’in güneybatısındaki Başar eyaletinin sakinleri yetkililerin arsa ve sosyal konutların dağıtımını geciktirmesini protesto etmek ve güney ve kuzey şehirleri arasındaki adaletsizlikleri kınamak için sokağa çıktı ve ana yolları trafiğe kapattılar” diye yazdı.

Gazete, yüksek sıcakların yaşandığı bir bölgede göstericiler arasında özellikle elektrik ve su gibi gerekli hizmetlerin sağlanması talebi ile öfkeli protestolar başlamadan önce sosyal konutların Başar halkına yavaş dağıtılması halk hareketinin patlak vermesine neden olduğuna dikkat çekti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Giresun'daki çatışmada 1 asker yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa