06 Şubat 2019 08:00
Son Güncellenme Tarihi: 06 Şubat 2019 16:41

Fransa, 24 Nisan'ı "Ermeni Soykırımı'nı anma günü" ilan ediyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 24 Nisan'ı "Ermeni Soykırımı'nı anma günü" ilan edileceğini duyurdu.

Fransa, 24 Nisan'ı "Ermeni Soykırımı'nı anma günü" ilan ediyor

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 1915 Ermeni Soykırımı'nın yıl dönümü olan 24 Nisan'ı birkaç hafta içinde "Ermeni Soykırımı'nı anma günü" ilan edeceğini açıkladı.

Fransa 1915'te yaşananları 2001 yılında "soykırım" olarak tanımıştı. Macron'un 2017'deki seçim vaatlerinden birisi, 24 Nisan'ı resmi anma günü haline getirmekti.

BBC'nin haberine göre dün akşam Fransa Ermeni Organizasyonları Koordinasyon Konseyi'nin resepsiyonunda konuşan Macron, 1915'te yaşananları "Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan Ermenilerin acımasızca öldürülmesi" olarak niteledi.

Macron paylaştığı Twitter mesajında ise "Fransa tarihle yüzleşir. Gelecek birkaç hafta içerisinde söz verdiğim gibi 24 Nisan'ı Ermeni soykırımını anma günü ilan ediyoruz" dedi.

Macron bu adımla ilgili olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı önceden bilgilendirdiğini ifade ederek "IŞİD'e karşı mücadele, insan hakları ve sivil özgürlüklerin yanı sıra soykırım konusunda da Türkiye ile fikir ayrılıklarımız var" şeklinde konuştu.

Macron Ankara ile diyalog kanallarını açık tutmak istediğini de ifade etti.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: ŞİDDETLE KINIYORUZ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise yaptığı açıklamayla Fransa'nın kararını tanımadıklarını ve "sözde soykırım" söylemlerini sürdürdü: "Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un 24 Nisan'ı sözde Ermeni Soykırımı Anma Günü ilan eden açıklamasını şiddetle kınıyoruz. Ülkesinde siyasi sorunlar yaşayan Macron'un günü kurtarma gayretiyle tarihi hadiseleri politik malzeme haline getirmesini reddediyoruz. Sözde Ermeni soykırımı iddiaları, hukuki temeli olmayan, tarihi gerçeklere aykırı siyasi bir yalandır. Türkiye açısından hiçbir hükmü yoktur."

KEMAL KILIÇDAROĞLU: YENİ NESİLLER ÇATIŞMACI DEĞİL, BARIŞÇI BİR ANLAYIŞ ESASINA DAYANMALI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuyla ilgili yazılı açıklama yayımladı.

Kılıçdaroğlu, "Macron'un açıklamasını derin bir üzüntü ile karşılıyor ve şiddetle kınıyorum" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu açıklamada, “Geçmişte yaşanan acı olayların günlük siyasi hesaplara malzeme yapılması, iki toplum arasında yeniden köprü kurulmasına yardımcı olmamaktadır. Yapılması gereken, Türkiye ve Ermenistan halklarının ayrışmasını ortadan kaldıracak adımların atılması ve yeni nesillerin çatışmacı değil, barışçı bir anlayış esasına dayalı biçimde geleceğe bakmalarını sağlamak olmalıdır” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Cemaat liderinin yazısını paylaşan Danıştay üyesine işlem yok

SONRAKİ HABER

Konya'da 6 gün içinde 3 yeni obruk oluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa