05 Şubat 2019 11:59
Son Güncellenme Tarihi: 05 Şubat 2019 22:19

HDP'li Gergerlioğlu’ya "Neden Buldan'a tepki göstermedin" fezlekesi!

Pervin Buldan’ın konuşması sırasında “tepki göstermediği” gerekçesiyle HDP'li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında fezleke hazırlandı.

HDP'li Gergerlioğlu’ya "Neden Buldan'a tepki göstermedin" fezlekesi!

Fotoğraf: MA

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında, dokunulmazlığın kaldırılması talebiyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan soruşturma fezlekesinde, gerekçe olarak Eş Genel Başkan Pervin Buldan’ın yaptığı konuşmaya “tepki vermemesi" gösterildi.

Gergerlioğlu’ya, Buldan’ın HDP’nin 27-28 Ekim 2018 tarihlerinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Demir Otel’de düzenlediği, “Ortadoğu Krizi ve Demokratik Ulus Çözümü” adlı konferansta “…. Barış ve müzakere süreci bir kez daha başlamalı Sayın Öcalan üzerindeki tecrit bir an önce kaldırılmalı ve Sayın Öcalan bu sürece dahil edilmelidir”, “… Bizler tüm kimlikler, inançlar, mezhepler bir kez daha direneceğiz ve direnmeyi büyüteceğiz”,  “ …özellikle İmralı’da Sayın Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılması ve Sayın Öcalan ile birlikte başlayacak olan yeni dönemin, yeni bir sürecin başlamasına ve yayılmasına hep birlikte katkı sunacağımıza olan inancımızı belirtiyor…” şeklinde yaptığı konuşmaya tepki göstermediği gerekçesiyle “örgüt propagandasını yapmak” iddiasıyla fezleke hazırlandı.

Fotoğraf: Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında hazırlanan fezlekenin ilgili bölümü

"FEZLEKE SİYASİ SAİKLERLE HAZIRLANMIŞ"

Konuya dair yazılı açıklama yapan Gergerlioğlu, hakkında hazırlanan fezlekenin dünya hukuk tarihine “kara bir leke” olarak geçeceğini belirterek,  “Fezlekenin konusu, Türkiye’de hukukun şu anda ne halde olduğunu gösteren bir garabet. Diyarbakır’da halka açık bir toplantıda Pervin Buldan Başkanımızın sarf ettiği sözler, tecride karşı sarf ettiği sözlerden dolayı hakkımda bir fezleke hazırlanmış; ancak burada garip olan benim salonda kullandığım tek bir kelime yok. Sadece Pervin Buldan Başkanımızı dinlemekmiş suçumuz. Savcı Pervin Buldan’ın konuşmalarına bir milletvekili olarak tepkisiz kalmamı ‘terör örgütü propagandası’ olarak nitelemiş. Bu durum fezlekenin siyasi saiklerle hazırlanmış olduğunu göstermekte ve bu garabete gülsek mi ağlasak mı diyeceğimiz boyutta ancak tüm ülke adına son derece üzücü bir tabloyu gösteriyor” ifadelerini kullandı. (Kocaeli/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İYİ Partiden istifa eden Milletvekili Tamer Akkal AKP’ye geçti

SONRAKİ HABER

İYİ Partili Nuhoğlu'nun ofisine iki kişi girdi; polis inceleme yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa