01 Ocak 2019 16:08
Son Güncellenme Tarihi: 01 Ocak 2019 19:53

Sanatçı Gülriz Sururi hayatını kaybetti

Gülriz Sururi tedavi gördüğü hastanede 31 Aralık'ta yaşamını yitirdi. Sururi'nin kızı: Sessiz bir defin istediği için vasiyetini yerine getirdik.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Sanatçı Gülriz Sururi, bir süredir tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayatını kaybetti.

Gülriz Sururi'nin manevi kızı Zeynep Miraç Özkartal Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "Sessiz bir defin istediği için vasiyetini yerine getirdik. Kendisi definden sonra duyurulmasını istedi. Bir süredir sindirim sisteminden rahatsızdı. Dün kaybettik. Bugün defnettik. Vasiyeti gereği başka bilgi paylaşamıyoruz." dedi.

KILIÇDAROĞLU: ADALET İÇİN BİRLİKTE YÜRÜDÜĞÜMÜZ...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi'nin vefatından derin üzüntü duyduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından, Sururi ile olduğu bir fotoğrafı paylaşarak, şunları kaydetti: "Adalet için birlikte yürüdüğümüz, ülkemizin gururu olan değerli tiyatro sanatçımız Gülriz Sururi'nin vefatından dolayı derin üzüntü duydum. Ülkemizin başı sağ olsun." 

HDP: KÜLTÜR DÜNYASINA KATKILARIYLA HATIRLAYACAĞIZ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) de yaptığı açıklamada "Gülriz Sururi’yi kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Onu her zaman tiyatroya ve kültür dünyasına verdiği emek ve katkıları ile hatırlayacağız. Yakınlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz" dedi.

Gülriz Sururi için sosyal medyada binlerce paylaşım yapıldı. Kurumlar, sanatçılar, siyasetçiler Sururi için veda mesajları paylaştı.

AYŞE OPERETİ, GÜLRİZ SURURİ'NİN HATIRASINA İTHAF EDİLECEK

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sururi için Twitter hesabından başsağlığı mesajı yayımladı. 

Paylaşımında, Sururi'nin fotoğrafına da yer veren Ersoy, Türk tiyatrosunun çok büyük bir değerini kaybettiklerini belirtti. Ersoy, şunları kaydetti:

"Sanatçı bir aileden gelen Gülriz Sururi daha anne karnındayken Ayşe Opereti ile sahnelerle tanışmıştı. Bu sene ilk kez sahneye koyacağımız Ayşe Opereti'ni onun aziz anısına ithaf edeceğiz. Devlet sanatçısı unvanına sahip GülrizSururi'ye Allah'tan rahmet, sanat camiamıza başsağlığı diliyorum."

Gülriz Sururi, annesi Suzan Lütfullah'ın Ayşe Opereti'ni oynadığında kendisine hamile olduğunu ve bu yüzden eserin kendisi için büyük önem taşıdığını ifade etmiş,  2005 yılında çağdaş müzikal yorumuyla opereti yeniden kaleme almıştı. 

GÜLRİZ SURURİ KİMDİR?

Gülriz Sururi, 24 Temmuz 1929 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Babası ilk operet kurucularından Lûtfullah Sururi Bey, annesi de opera sanatçısı Suzan Lütfullah'tır.

İlk kez 1942'de İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü'nde sahneye çıktı. İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Şan Bölümleri’nde eğitim gördü. Konservatuvarı bitiremeden bazı özel topluluklarda çalışmaya başladı. 1955'te Muammer Karaca Topluluğu'nda profesyonel sanat yaşamına başladı. 1960'ta Dormen Tiyatrosu'na geçti. 1961'de, bu toplulukta sahnelenen Sokak Kızı İrma'daki rolüyle en iyi kadın oyuncu olarak İlhan İskender Armağanı'nı kazandı.

1962'de tiyatrocu Engin Cezzar'la evlendi. Aynı yıl eşi ile birlikte Küçük Sahne'de Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu'nu kurdu. Sokak Kızı Irma, Ferhat ile Şirin, Teneke gibi pek çok oyunda rol aldı. 1966'da "Teneke" oyunundaki rolüyle İlhan İskender En İyi Kadın Oyuncu Armağanı'nı bir kez daha kazandı. Aynı yıl Türk Kadınlar Birliğince "Yılın Kadını" seçildi. Haldun Taner'in yazdığı, Genco Erkal'ın yönettiği ve ilk olarak 31 Mart 1964'te sahnelenip uzun süre kapalı gişe oynayan "Keşanlı Ali Destanı"'nda "Zilha" rolündeki başarısıyla ünü arttı.

1971'de Hint Kumaşı adlı oyundaki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü üçüncü kez kazandı. 1979-1980 mevsiminde Mehmet Akan'la birlikte topluluğun o güne dek sahnelediği oyunlardan Uzun İnce Bir Yol adlı bir derleme yaptı ve gösteriminde oynadı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Türk Lirası, dolar karşısında 6 yıl boyunca aralıksız eridi

SONRAKİ HABER

Cerattepe’de direnen yaşam alanı savunucularına hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...