26 Aralık 2018 22:47

Trump çifti, Irak'taki ABD askerlerini ziyaret etti

Donald Trump ve eşi Melania Trump, Irak'taki ABD askerlerine Noel ziyaretinde bulundu. Trump 'Irak’tan askerleri çekmeyi asla düşünmüyorum' dedi.

Fotoğraf: @PressSec/Twitter

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump, Irak'a sürpriz bir ziyarette bulundu. Çift, bölgedeki Amerikan askerleri ile bir araya gelerek Noel bayramlarını kutladı.

Çatışma bölgesindeki askerleri ilk kez ziyaret eden Trump'a, Suriye'den çekilme kararı sonrası istifa eden Savunma Bakanı James Mattis yerine Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton eşlik etti.

'SURİYE'DE BİR ŞEY YAPMAK İÇİN IRAK'I ÜS OLARAK KULLANABİLİRİZ'

Trump, burada yaptığı açıklamada ”Irak’tan askerleri çekmeyi asla düşünmüyorum” dedi. Suriye’den çekilme konusunda birçok insanın kendisi gibi düşünmeye başlayacağını savunan Trump, "Irak’tan çekilme planımız yok, Suriye’de bir şey yapmak için Irak’ı üs olarak kullanabiliriz” dedi.

'YÜKÜ VE MALİYETİ BUNLARIN TAŞIMASI GEREKİR'

Açıklamasında Suriye konusuna da değinen Trump, kendisinden Suriye’den çekilmek için ek süre istendiğini fakat bunu kabul etmediğini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“IŞİD'i yendik. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la konuştuğunu o da IŞİD'i yenmek istediğini söyledi. O ve diğerleri öyle yapacak. Çünkü biz onların bölgesindeyiz. Fakat yükü ve maliyeti bunların taşıması gerekir, ancak yapmıyorlar. ABD dünyaya polislik yapmaya devam edemez.”

Trump ayrıca "Suudi Arabistan da geldi ve bunun ekonomik olarak bedelini ödeyeceklerini söyledi" ifadesine yer verdi.

IRAK BAŞBAKANI İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Trump'ın Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Irak Başbakanlık basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, ülke hükümetinin "ABD Başkanı Trump'ın Irak'ı ziyaret ederek yeni hükümeti tebrik edeceği ve ardından ABD askerlerini ziyaret edeceği planının" olduğundan haberdar edildiği belirtilerek, "Trump'ın Bağdat'ta resmi törenle karşılanması ve Başbakan Adil Abdulmehdi ile görüşmesi bekleniyordu ancak görüşmenin düzenlenmesiyle ilgili yaşanan görüş ayrılığı bu görüşmenin telefonla gerçekleşmesine neden oldu" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Trump ve Abdulmehdi'nin telefon görüşmesinde, Trump'ın Suriye'den çekilme kararı sonrası bölgedeki gelişmeler, IŞİD'le mücadelede iş birliğiyle bölge ülkeleri ve halkları için güvenlik ve istikrarın sağlanmasını ele aldığı bildirildi.

Abdulmehdi'nin Trump'ın Irak'a ziyaretinden memnuniyet duyduğunu dile getirdiği belirtilen açıklamada, Bağdat'a davet ettiği Trump'ın da Abdulmehdi'ye ABD'yi ziyaret etmesi için davet yaptığı kaydedildi.

ABD Başkanı Trump, Irak'a gerçekleştirdiği sürpriz ziyarette ülkenin batısındaki ABD askerleri dışında hiçbir Iraklı yetkiliyle görüşmedi.

Associated Press'in (AP) haberine göre Trump, 3 buçuk saat süren ziyaretin ardından Irak'tan ayrıldı.

Trump'ın ABD’nin Almanya’da bulunan Ramstein Hava Üssü’nü ziyaret edeceği aktarıldı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Maden ocağında gazdan zehirlenen 1 işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Demirtaş'tan İstanbul çağrısı: İmamoğlu’nun söyleminin desteklenmesi gerekir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa