12 Aralık 2018 20:50
Son Güncellenme Tarihi: 13 Aralık 2018 20:56

Trump'ın eski avukatı Cohen'e 3 yıl hapis cezası verildi

Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen'e, çeşitli federal suçlardan 3 yıl hapis cezası verildi.

Fotoğraf: IowaPolitics.com/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen'e, “başkanlık seçimlerini etkilemeye çalışmak” da dahil çeşitli federal suçlardan 3 yıl hapis cezası verildi.

Cohen'in ceza duruşması New York'taki federal mahkemede görüldü. ABD Başkanı Trump'ın kendisini “zayıf” olarak değerlendirmesine ilişkin Cohen, “Bu doğru fakat başka bir nedenle doğru. Çünkü tekrar tekrar kendimi Trump’ın kirli eylemlerini örtbas etmek zorunda hissettim” diye konuştu. 

Hakim William Pauley, Cohen’e yöneltilen suçlamalara ilişkin, “bu suçların her biri ABD’ye karşı ciddi suçtur” değerlendirmesinde bulundu.

Hakim, Cohen’i hakkındaki suçlamalar nedeniyle 3 yıl hapse mahkum ettiğini açıkladı. 

Cohen’in 6 Mart 2019’da hapse girmesi kararlaştırıldı.

'O BİR AVUKATTI VE YASALARI BİLMESİ GEREKİYORDU'

ABD Başkanı Donald Trump, 3 yıl hapis cezası alan eski avukatı Michael Cohen hakkında, “Michael Cohen'e yasayı delmesi için asla talimat vermedim. O bir avukattı ve yasaları bilmesi gerekiyordu” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, hapis cezasına çarptırılan eski avukatı Cohen hakkında Twitter hesabından açıklamalar yaptı.

Cohen'in aldığı cezanın kendisiyle ilgili olmadığını savunan Trump, “Michael Cohen'e yasayı delmesi için asla talimat vermedim. O bir avukattı ve yasaları bilmesi gerekiyordu. Yaptığı iş hukuki danışmanlıktı ve bir hata yapıldıysa bunda avukatın büyük bir sorumluluğu vardır” değerlendirmesinde bulundu.

Seçim kampanya finansman kurallarını ihlal etmediğini savunan Trump, Cohen'in suçlandığı konularda “seçim kampanya parasının” kullanılmadığını ileri sürdü.

“Cohen, benimle ilgili olmayan birçok konudan dolayı suçlu bulundu” ifadesini kullanan Trump, kampanyayla ilgili Cohen’e yöneltilen iki suçlamanın da suç olmadığını kaydetti.

Trump, “Cohen'in bu suçlamaları kabul etmesinin tek nedeni, Başkan’ı utandırmak ve hapis cezasında indirim almaktı, onu da gerçekleştirdi” yorumunu yaptı ve asıl sorumluluğun Cohen'e ait olduğunu savundu. (AA) 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adana’da krize karşı miting ortaklaştı

SONRAKİ HABER

Merkel'in kitle örgütlerinin temsilcileriyle yaptığı görüşmede Evrensel gündeme geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa