12 Aralık 2018 09:05
Son Güncellenme Tarihi: 12 Aralık 2018 21:36

Kılıçdaroğlu ve Akşener açıkladı: İYİ Parti ve CHP anlaştı

CHP ve İYİ Parti heyetleri arasındaki görüşmede ittifak konusunda uzlaşmaya varıldı. Kılıçdaroğlu ve Akşener uzlaşıyı resmi olarak duyurdu.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP ve İYİ Parti arasındaki ittifak görüşmeleri iş birliğiyle sonuçlandı. Gün boyu CHP ve İYİ Partili heyetler arasında yapılan görüşmelerin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak basın toplantısı düzenleyerek iş birliği kararını gazetecilere açıkladı.

İki parti heyetlerinin gün içindeki görüşmelerinin ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, beraberindeki Genel Sekreter Cihan Paçacı, Müsavat Dervişoğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ile CHP Genel Merkezi'ne geldi.

Akşener'i parti genel merkezine gelişinde CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı karşıladı. Kılıçdaroğlu ve Akşener, yaklaşık 40 dakika süren görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Kılıçdaroğlu, yoğun bir mesai harcandığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“İş birliği yapmanın zorluklarını üç aşağı beş yukarı tahmin edersiniz. Ama bizim gündemimizde her zaman olduğu gibi yine Türkiye vardı. Türkiye'nin demokrasisi var, insanların bizden beklentileri var. Türkiye'nin çağdaş uygarlığı yakalaması lazım. Dolayısıyla özel, kişisel angajmanlara girmeden Türkiye'yi düşünerek, vatandaşlarımızı düşünerek, onların umutlarını büyüterek yolumuza devam ettik. Güzel bir çalışma oldu. Bu iş birliği dolayısıyla katkılarından ötürü Sayın Genel Başkana ve arkadaşlarına yürekten teşekkür ediyorum.”

Yerel seçimlerin kendileri ve Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bir kış ortamındayız. İnşallah baharda Türkiye de bir baharı yakalayacak. Huzur içinde, umut içinde güzel bir Türkiye'yi yerel yönetimlerden başlayarak, demokrasiyi güçlendirerek, yolumuza devam edeceğiz. 'Güzel şeyler olacak.' demiştik. Sayın Genel Başkan da demişti. Evet güzel şeyler olacak. Biz kendimizi Türkiye'ye adamış olan iki sayın genel başkanız. Kendimizi Türkiye'ye, bu ülkenin toplumuna adayan insanlarız. Bireysel hiçbir beklentimiz, hiçbir çıkarımız yok. Bütün mesele çocuklarımız daha güzel bir Türkiye'de yaşasınlar, daha güzel okullara gitsinler, işsizliğin olmadığı, yoksulluğun olmadığı bir Türkiye'yi inşa etmek istiyoruz. Yerelden başlayarak bunu inşa etmek istiyoruz.”

Kılıçdaroğlu, tekrar Akşener ve arkadaşlarına teşekkür ederek, ittifakın hayırlı olması dileğinde bulundu.

Akşener de heyetlerin anlaştığını, iki genel başkan olarak burada olduklarını belirterek, ittifakın Türkiye'ye umut olması temennisinde bulundu. Akşener, adaylara da başarı diledi. Açıklamanın ardından Akşener CHP Genel Merkezi'nden ayrıldı.

Bugün akşam saatlerinde CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun, iki kez İYİ Parti'yi ziyaret ederek, Genel Başkan Yardımcıları Müsavat Dervişoğlu ve Koray Aydın ile Genel Sekreter Cihan Paçacı'dan oluşan heyetle görüşmüştü.

Dervişoğlu, görüşmenin ardından heyeti uğurlarken gazetecilere yaptığı açıklamada, "Olumlu sonuçlandığını söyleyebiliriz miyiz?" sorusuna, “İnşallah iyi olacak” yanıtını vermişti.

İYİ Parti'nin Balıkesir Milletvekili ve aynı zamanda Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı İsmail Ok da gazetecilerin, “Adaylığınızı çekmeniz söz konusu mu?” sorusu üzerine, “Genel merkezlerin takdiridir. Genel merkezler ne derse o olur” ifadelerini kullanmıştı.

ANLAŞMANIN DETAYLARI

CNN Türk ise akşam saatlerinde haberlerinde işbirliğinin detaylarına yer vermeye başladı. Haberlere göre; heyetler arası görüşmede Ankara, İstanbul ve İzmir'de CHP'nin adayı seçime girecek. Antalya ve Adana'da da CHP'li adaylar ittifakı temsil edeceği iddia edildi.

CHP ile İYİ Parti arasında işbirliği görüşmelerinde başta Balıkesir olmak üzere birkaç ilde yaşanan anlaşmazlık görüşmeleri noktasına getirirken; dün gün boyu süren görüşme trafiğinden sonra yerel seçimlerde işbirliği yapmasına yönelik uzlaşı çıktı. Buna göre İYİ Parti, Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya ve CHP’nin elindeki büyükşehirlerde aday çıkarmayıp CHP’yi destekleyecek. CHP krize neden olan Balıkesir’de adayını geri çekip İYİ Parti’yi destekleme kararı aldı. CHP ayrıca Kocaeli, Denizli, Samsun, Trabzon, Ordu, Kayseri’de de aday çıkarmayıp İYİ Parti’yi destekleyecek.

MERSİN VE MANİSA'DA KENDİ ADAYLARINI ÇIKARACAKLAR

Mersin ve Manisa'da işbirliği olmayacak her iki parti de kendi adayını çıkaracak. Anlaşmanın detaylarının Akşener ve Kılıçdaroğlu görüşmesinde şekillenmesi bekleniyor.

CHP VE İYİ PARTİ ARASINDA ‘İTTİFAK TRAFİĞİ’ YAŞANDI

Kılıçdaroğlu ile Akşener’in buluşması öncesi CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun İYİ Parti'yi; İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı ve Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ise CHP’yi ziyaret etti.

Akşam saatlerinde İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı ve Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, CHP Genel Merkezi'ne gelerek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.

Bu görüşme sonrasında ise CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun, İYİ Parti'yi ziyaret ederek Genel Başkan Yardımcıları Müsavat Dervişoğlu ve Koray Aydın ile Genel Sekreter Cihan Paçacı'dan oluşan heyetle yarım saat süren görüşme yaptı.

Salıcı ve Torun açıklama yapmadan İYİ Parti Genel Merkezi'nden ayrılırken, İYİ Parti'nin CHP'den gelen teklifi değerlendirdiği öğrenildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Türk Telekom AKN'siz internet tarifelerinde fahiş fiyat tepki topladı

SONRAKİ HABER

Savunma Bakanı Hulusi Akar: Bedelli askerlikten 688 milyon lira tahsil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa