08 Aralık 2018 12:18

EMEP: Sarı Yelekliler hak, onur ve adalet için mücadele ediyor

Emek Partisi (EMEP), Fransa'da 'Sarı Yelekliler'in devam eden eylemlerine destek açıklaması yaptı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, Fransa’da 'Sarı Yelekliler'in eylemleriyle ilgili yaptığı açıklamada 'Sarı Yelekliler’in hak, onur ve adalet  için mücadele ettiğini belirterek “Fransa hükümeti ve Macron’un mücadele eden emekçilere uyguladığı şiddeti kınıyoruz” dedi.

Akaryakıt zammını protestoyla başlayan ve talepleri genişleyerek devam eden halk eylemlerinin, Fransa hükümetinin geri adımlar atmasına yol açacak kadar etkili olduğunu vurgulayan Gürkan, “Ne var ki Sarı Yelekliler’in vergi düzenlemesinden, asgari ücretin insanca yaşanabilir bir düzeye çekilmesine kadar 42 talebi içeren deklarasyonundan da anlaşılacağı gibi, özünde halkı yoksullaştıran iktisadi politikalara karşı bir direnişe dönüşen eylemler, başından itibaren olağanüstü bir şiddete maruz kaldı” dedi.

‘ALINAN ÖNLEMLER BURJUVA DEMOKRASİSİNİN DE GERÇEK YÜZÜNÜ GÖSTERMEKTEDİR’

'Sarı Yelekliler’in eyleminin arkasında faşist Le Pen'in olduğunu söyleyerek itibarsızlaştırmaya çalışan Fransa hükümeti ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bu hareketin taşradan Paris’e kadar genişlemesini, toplumun diğer kesimlerinden de destek bularak büyümesini engelleyemediğini ifade eden Gürkan şunları söyledi: “Bugün de, eylem çağrısı yapan Sarı Yeleklileri durdurmak için başkent, güvenlik aygıtlarıyla kuşatılarak ölü bir kente dönüştürülmüş bulunuyor. Sabahın erken saatlerinde gözaltılar yaşandı. Akaryakıt zammının 6 ay boyunca geri çekilmesini yeterli görmeyen Sarı Yelekliler asgari ücretin artırılması, yol masraflarının işveren tarafından karşılanması, acil tüketim maddelerindeki KDV’nin düşürülmesi, servet vergisinin tekrar yürürlüğe konması gibi talepleri için yine alanlara çıkmaya hazırlanırken, alınan bu türden önlemler burjuva demokrasisinin de gerçek yüzünü göstermektedir.”

‘SARI YELEKLİLERİN TALEPLERİ BÜTÜN EMEKÇİLERİN TALEPLERİDİR’

Halkın taleplerine, dün boykot yapan liselileri gözaltına alarak, bugün de kenti 89 bin polis ve zırhlı araçlarla tahkim ederek yanıt veren bir iktidarın halkı temsil edemeyeceğini vurgulayan Gürkan; “Sarı Yeleklilerin talepleri, neoliberal politikalar yüzünden yaşam ve geçim imkanları daralan bütün emekçilerin talebidir. 3. Havalimanı işçilerinin talepleri ile Fransız emekçilerinin taleplerinin özü aynıdır. Maruz kaldıkları muamele de benzerdir. Giderek derinleşen krizin yükünü emekçilere yüklemek üzere gündeme giren ekonomik politikalar ve bütçe tasarısının içeriği, Türkiye’de de Fransa’dakine benzer sonuçlar yaratmaya adaydır” dedi

‘FRANSIZ EMEKÇİLERİNİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ’

“Fransa hükümetinin ve Macron’un uyguladığı şiddeti kınıyoruz. Emekçilerin eylemlerine karşı korkutma ve sindirme taktiği uygulamaktan başka bir yol tercih etmeyen Macron ve Fransa hükümeti, tutumunu değiştirmeli ve eylem yapan halk kesimlerinin taleplerini kabul etmelidir” diyen Gürkan, Emek Partisi olarak, hak, onur ve adalet arayışı için alanlara çıkan Fransa’daki emekçilerin haklı mücadelesini desteklediklerini dile getirdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erkan Petekkaya alkolün acilen yasaklanması gerektiğini savundu

SONRAKİ HABER

Bursa'da yurt önünde tacize kadınlardan tepki: Güvenli kentler istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa