06 Aralık 2018 17:19
Son Güncellenme Tarihi: 07 Aralık 2018 00:52

Fransa'da polis 'Sarı Yelekliler' için greve çıkacak

Fransa'da polis sendikası, 'Sarı Yelekliler' eylemine destek için cumartesinden itibaren süresiz greve çıkacaklarını duyurdu.

Fotoğraf: Eren Araman/EVRENSEL

Paylaş

Fransa'da polis sendikası Vigi, "Sarı Yelekliler" eylemlerine destek için cumartesiden itibaren süresiz greve gidileceğini duyurdu. 

Fransız basınında yer alan haberlere göre, ülkenin en köklü polis sendikalarından Vigi, akaryakıt zamları ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi için sokağa çıkan "Sarı Yelekliler"in eylemlerini desteklemek amacıyla cumartesi gününden itibaren grev yapacak. Sendika açıklamasında, "'Sarı Yelekliler'in istekleri hepimizi ilgilendiriyor. Yasal olarak onlarla dayanışma içinde olmanın zamanıdır" ifadelerine yer verildi. 

AA'nın haberine göre greve, İçişleri Bakanlığında çalışan idari, teknik ve adli tıp memurları ve işçilerin de katılacağı belirtildi. 

"Sarı Yelekliler", cumartesi Paris'in sembolleri arasında yer alan Champs-Elysees Caddesi'nin çevresinde eylemler düzenleyecek.

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve çalışma ve yaşam koşullarının kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım'da başlayan sarı yelekliler eylemi  ülkede uzun süredir devam eden ve güvencesizleştirmeye, işsizliğe karşı gerçekleştirilen irili ufaklı eylemlerin yeni bir boyutunu oluşturuyor.

Akaryakıta konulan ek vergiyle başlayan eylemler, uzun süredir kemer sıkmaya, bedel ödemeye zorlanan ve talepleri duyulmayan emekçilerin kendiliğinden bir isyanı olarak devam ediyor.

Başkent Paris'in Champs-Elysees Caddesi çevresinde 1 Aralık'ta düzenlenen, binlerce kişinin katıldığı gösteride polisin eylemcilere sert saldırısı, sokaklarda araçların ve çöp bidonlarının yakılması sonrası Champs-Elysees çevresindeki birçok restoran, kafe ve mağaza kepenk kapatmıştı. Ülkenin birçok kentindeki eylem nedeniyle caddeler ve yollar kapatılmıştı.Eylemlerin başından bu yana çıkan olaylarda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 222'si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış ve bin 424 kişi gözaltına alınmıştı. 'Sarı yeleklilerin' protesto ettiği akaryakıt zamlarının 2019 yılı için iptal edildiği açıklanmıştı.

EYLEMDE 89 BİN POLİS GÖREV YAPACAK

AA'da yer alan habere göre, Fransa Başbakanı Edouard Philippe, "Sarı Yelekliler"in akaryakıt zamlarının düşürülmesi ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi için ülke genelinde cumartesi düzenleyecekleri eylemde 89 bin polisin görev yapacağını açıkladı.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, "sarı yeleklilerin" ülke genelinde cumartesi düzenleyecekleri gösterilerde 89 bin polisin görev yapacağını ve sadece Paris'i 8 bin polisin yanı sıra bir düzine zırhlı aracın koruyacağını açıklarken, başkentte kepenklerin açılmayacağını belirtti.

Gün içinde Senato'da yaptığı konuşmada ülke genelinde 65 bin polisin görev alacağını söyleyen Philippe, televizyon kanalındaki açıklamasında ise bu sayıyı 89 bine çıkardı. Sadece Paris'te 8 bin polisin görevlendirileceğini duyuran Philippe, ayrıca başkente bir düzine zırhlı aracın da konuşlandırılacağını söyledi. İstifa çağrılarını reddeden Philippe, "Protesto için değil yok etmek için gelen insanlarla karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

Paris'e zırhlı araçların konuşlandırılması, 2005 olayları sonrası bir ilk olacak. 

MÜZELER KAPALI, OPERA PROGRAMLARI İPTAL 

Champs-Elysees yakınlarındaki müzelerden yapılan açıklamalarda, cumartesi kapıların kapalı tutulacağı belirtildi. Paris'in Garnier ve Bastille Opera binalarındaki programların da iptal edildiği duyuruldu.

PARİS'İN SEMBOLLERİ KAPATILACAK 

Paris'in sembollerinde Eyfel Kulesi yönetiminden yapılan açıklamada da eylemler nedeniyle kulenin ziyarete kapalı olacağı duyuruldu. Zafer Takı'nın da kapalı kalmaya devam edeceği duyuruldu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

6 Mayıs anmasına katılanlara açılan davada beraat kararı verildi

SONRAKİ HABER

Afrin'nin zeytinyağı kimden alınıyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa