26 Kasım 2018 13:40

Makro Market işçileri: Seçimlerde biz de size sahip çıkmayacağız

Hakları verilmeden işten atılan Samsun'daki Makro Market işçileri, kendilerine sahip çıkmayan siyasileri uyardı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Samsun’da hakları verilmeden işten atılan Makro Market işçileri yaptıkları açıklamada yaklaşan yerel seçimlere vurgu yaptı. İşçiler, “Bize sahip çıkmayanlara biz de seçimlerde sahip çıkmayacağız” dedi.

Pazar akşamı Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Makro Market işçileri “Tazminat hakkımız söke söke alırız”, “Köle değil işçiyiz hakkımızı isteriz”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganlarıyla Makro Market Gazi Şubesi önüne yürüyüş yaptı. İşçilere bazı siyasi partiler ve kitle örgütleri de destek verdi.

MEDYAYA TEPKİ

Makro Market önünde açıklama yapan işçiler, 4 ay boyunca mağduriyet yaşadıklarını ifade etti. 4 aydır mücadele ettiklerini dile getiren işçiler kendilerine yer vermeyen medya organlarına da tepki gösterdi: “Yerel basın bize yer veriyor ama ulusal basın bu kadar işçinin sesini duymazdan geliyor. Belki işçiler öldüklerinde haber yapıyorlar. Ama önemli olan işçiler ölmeden onların ölmemesi için seslerine kulak vermek.”

‘EMEKÇİLERİN ALIN TERİNİ PEŞKEŞ ÇEKİYORLAR’

Daha sonra konuşan Tez Koop-İş Şube Başkanı Tarık Sayın, haksızlığa uğrayan işçilerin yanında olduklarını belirtti. Bir taraftan da hukuki mücadele yürüttüklerini dile getiren Sayın, “Meclisin ve siyasi iktidarın artık ülkede yaşanan bu haksızlıkları, bu zulmü, bu sömürüyü görmesi ve çözüm üretmesi gerekir. Sürekli zenginlerin çıkarına değil, emekçilerin çıkarına politikalar üretmelerini istiyoruz. Oysa tam tersini yapıyorlar, çıkardıkları yasalar ve uygulamalarıyla işçilerin emekçilerin alın terini sermayedarlara peşkeş çekiyorlar” dedi.

KIDEM TEPKİSİ

İşsizlik Fonu’nda toplanan paraların büyük bir kısmının patronlara aktarıldığını vurgulayan Sayın, “Şimdi de kıdem tazminatının fona devredilmesi yeniden gündeme getiriliyor. İşçilerin alın terlerinin fonlara devredilerek patronlara aktarılması hedefleniyor. Şu anda ülke bir kriz yaşıyor ve uygulanan politikalarla krizin faturası yoksul halka ve emekçilere çıkarılıyor. Krizin yükünü emekçiler değil, krizi çıkaran patronlar ödesin. Önümüzde yerel seçimler var, bu zor günlerimizde yanımızda olmayan, bizi duymayan, bize sahip çıkmayanlara biz de seçimde sahip çıkmayacağız” diye konuştu.

HALUK LEVENT’TEN GÖRÜNTÜLÜ BAĞLANTI

Ayrıca yapacağı konserin gelirini Makro işçilerine ileteceğini açıklayan Haluk Levent de işçilerle görüntülü bağlantı kurdu. Levent, mücadele eden işçilerin yanında olduklarını dile getirdi. (Samsun/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cemaatler araştırılsın talebine 'kaba ve yaralayıcı sözler' iadesi

SONRAKİ HABER

TÜSAD: KOAH ülkemizde ciddi bir tehditken termik santrallare ek süre verilmemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa