28 Ekim 2018 19:14

Samsun’da işten atılan Makro işçileri haklarını istiyor

Samsun’da tazminatları ödenmeden işten atılan Tez Koop-İş üyesi Makro Market işçileri, yaptıkları eylemle haklarının verilmesini istedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Samsun’da eylem yapan, işten atılan Makro Market işçileri, haklarının verilmesini talep etti. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak Barış Bulvarı’ndaki Makro AVM şubesi önüne yürüyen işçilere siyasi partiler, sendikalar ve kitle örgütleri destek verdi. Eyleme CHP Milletvekili Neslihan Hancıoğlu da katıldı.

Basın açıklamasını okuyan işçilerden Gülten Güngör, “Samsun’da yaklaşık 380 Türkiye genelinde ise 6 bin 500’e yakın Makro Market işçisi haksız bir şekilde kapı önüne konularak mağdur edildi. 10 yıllık çalışanların tazminat hakları ödenmedi” dedi. Hakları için mücadeleye devam edeceklerini belirten Güngör, halkı Makro Market’i boykot etmeye çağırdı.

Atılan işçilerden Yılmaz Tokatlı da “Bugün 10 yaşına giren çocuğuma ayırmam gereken zamanı 10 yıldır Makro’da geçirdim. Ben bu çocuğumun hakkını istiyorum” dedi.

Hasan Kaya da Samsun’da 9 milletvekili olduğunu, ancak sadece birinin kendilerine destek verdiğini belirterek, “Vekiller zenginlerin değil yoksul halkın, işçilerin ve emekçilerin yanında olması gerekiyor” dedi.

Eylemde Kayseri’de işten atılan ve hakları için mücadele eden Makro Market işçilerinin mesajları okundu ve selamlar iletildi. Kayserili işçilerin mesajları coşku ile alkışlarla karşılandı. Belma Nur Kartal tarafından Kayserili işçilerle Samsun’daki işçilerin dayanışma içerisinde birlikte mücadele etmeleri gerektiği vurgulandı ve "Samsun’dan Kayseri’deki Makro işçilerine selam gönderiyor ve mücadelelerini destekliyoruz" denildi.

CHP Milletvekili Neslihan Hancıoğlu da işçilerle ve avukatlarıyla görüştüklerini, hukuki sürecin başlatıldığını söyledi. Hancıoğlu durumu Meclis gündemine de taşıyacağını söyledi.

Açıklamaların ardından Makro Market'in önünde bir süre oturma eylemi yapıldı ve Makro Market yönetimi alkışlar ve ıslıklarla protesto edildi. (Samsun/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

DYO Boya, Dilovası fabrikasında üretime 5 gün ara verecek

SONRAKİ HABER

Derneklere, üyelerini mülki amirlere bildirme zorunluluğu geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa