26 Kasım 2018 10:08
Son Güncellenme Tarihi: 27 Kasım 2018 14:56

'Beyaz Bayrak' operasyonu: Gözaltındaki sendikacılar ifade veriyor

SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden ve HDP eski milletvekili Mülkiye Birtane’nin de aralarında olduğu çok sayıda sendikacı, siyasetçi, avukat gözaltında.

Fotoğraf: EVRENSEL

Paylaş

Ankara’da KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri ve birçok siyasetçi 26 Kasım sabah saatlerinde evlerine yapılan operasyonla gözaltına alındı. SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden ve HDP Kars eski Milletvekili Mülkiye Birtane'nin de gözaltına alındığı soruşturmanın 2016 yılında sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için Sakarya Caddesi’nde gerçekleşen Beyaz Bayrak eylemi nedeniyle yapıldığı öğrenildi.

Gözaltı listesindeki diğer isimler şöyle; Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri Yılmaz Yardımcı, Tüm Bel-Sen MYK Üyesi Adem Kaya, Tüm Bel-Sen Denetleme Kurulu Başkanı Yusuf Güler, SES üyesi emekli Ramazan Taş, HDP Eski Ankara İl Yöneticisi Bahadır Demircan, HDP Eski Ankara İl Yöneticisi Avukat Emrah Öner, HDP Ankara Eski İl Yöneticisi Haydar Üstündağ, HDP Çankaya İlçe Yöneticisi Davut Çalışır, HDK üyesi Zeki Işıl, HDK Yenimahalle Eski İlçe Eş Başkanı Mahabat Akın, HDP Üyesi Ayden Keleş, HDP Eski Ankara İl Yönetin Kurulu Üyesi Tansunur Şengül, DBP Üyeleri Lezgin Kutup, İbrahim Onat.

Savcılıkla görüştüklerini belirten Avukat Atiye Arıkan, gözaltıların 2016 yılındaki sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek amacıyla Sakarya Caddesi’nde gerçekleşen Beyaz Bayrak eylemi nedeniyle başlatılan soruşturma çerçevesinde gerçekleştiğini aktardı. Gözaltına alınanlara “terör örgütü propagandası” suçlaması yöneltildiğini belirten Arıkan, savcının gözaltına alınanların ifadelerinin alınmasına öğleden sonra başlanacağı bilgisini verdiğini paylaştı.

GÖZALTINDAKİLER İFADE VERİYOR

Gözaltındakilerin ifadelerinin tamamlanmasının ardından 28 Kasım Çarşamba günü savcılığa çıkarılmaları bekleniyor.

DİYARBAKIR’DA ESKİ MİLLETVEKİLİ GÖZALTINA ALINDI

Diyarbakır’da, HDP Kars eski Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Divan Üyesi Mülkiye Birtane, evine yapılan baskın sonrası gözaltına alındı.

Birtane’nin merkez Yenişehir ilçesindeki adresine giden polisler evde arama yaptı. Ardından gözaltına alınan Birtane, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

KESK: OHAL UYGULAMALARI SÜRÜYOR

KESK ve bağlı sendikaları operasyona tepki gösterdi. KESK'e bağlı sendikaların yöneticilerinin de katıldığı SES Genel Merkezi'nde yapılan açıklamada konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, OHAL uygulamalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Bozgeyik, “Hukuk tanımaz saldırılara son verilmelidir” dedi. Gözaltına alınanların tamamının adreslerinin belli olduğunu ve çağrılmaları durumunda ifade verebileceklerini söyleyen Bozgeyik, “Ancak iktidar gözaltı ve tutuklamalar yoluyla muhalif kesimleri sindirmeyi, korku dalgası yaratmayı hedeflediğinden bu politikayı özellikle ve sistematik olarak uygulamaktadır. İktidarlarını sürdürmek ve faşizan politikalarına meşruiyet kazandırmak için demokratik eylem ve etkinliklere katılmamız yasa dışı faaliyetlermiş gibi sunuluyor. Toplantı ve gösteri hakkımızın kullanımı valiliklerin ya da idarecilerin insafına bağlı değildir. Valilerin keyfiliklerine uymak zorunda değiliz. Anayasa'ya aykırı yasaklara ve talimatlara uyma yükümlülüğümüz yoktur” dedi.

Basın açıklamalarına ve mitinglere katılımın, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındaki paylaşımlar ve benzeri demokratik eylem ve etkinliklerin Anayasa ile güvence altına alınmış temel hak ve özgürlükler olduğunu kaydeden Bozgeyik, “Bu nedenle değil gözaltına alınmak, soruşturma açılması dahi Anayasa ihlalidir”dedi.

BARIŞ TALEBİ GÖZALTI GEREKÇESİ OLDU!

2016 yılında SES’in sağlık ve yaşam hakkını savunmak amacıyla aldığı kararla yapılan Beyaz Bayrak eyleminde barış talebinin ifade edildiğini ve çok sayıda kurumun eylemi desteklediği söyleyen Bozgeyik, “Beyaz Bayrak eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındıklarını öğrenmiş bulunmaktayız. Barış talebi suç unsuru olarak görülmesi kabul edilemez. Ülkemizde ve bölgemizde çatışmaların her gün biraz daha tırmandığı bir süreçte barış talebini dile getirmek kadar insani başka hangi talep olabilir! Emekçiler dün olduğu gibi bugün ve bundan sonra da bedeli ne olursa olsun barış için mücadele edecektir” diye konuştu. Temel hak ve özgürlüklerin hiçbir dönemde bu kadar ihlal edilmediğine söyleyen Bozgeyik, yönetici ve üyelerinin derhal serbest bırakılmasını istedi.

SES: MÜCADELEMİZ ENGELLENEMEZ

SES'in resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda "Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin mücadelesini engellemeye dönük bu tutumu kabul etmiyoruz, Eş Başkanımız derhal serbest bırakılsın" denildi.
 

 

SES Merkez Yönetim Kurulu, sabahın erken saatlerinde başlayan gözaltılarla ilgili yazılı açıklama yaptı. SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden'in herhangi bir gerekçe gösterilmeden evinden gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, "OHAL ve sonrasında devam eden antidemokratik, hukuksuz uygulamalara bir yenisi daha eklendi." ifadesi kullanıldı. Açıklamada, "Uluslararası sözleşmeler ve Anayasa ile güvence altına alınan ifade ve düşünce özgürlüğü ile en temel demokratik hakların kullanılması ( basın açıklaması, miting v.b.) siyasi iktidar tarafından suç olarak gösterilmekte ve bu haklarını kullananlar gözaltına alınmaktadır." denildi. Yapılan gözaltıların emek, demokrasi, insan hakları mücadelesinin yanı sıra sağlık hakkı mücadelesini de sindirmeye yönelik bir adım olduğu ifade edilen açıklamada, SES Eş Genel Başkanı ve gözaltına alınan diğer sendika yönetici ve üyeleri ile demokratik kurum temsilcilerinin serbest bırakılması istendi.

TDB: ‘GÖNÜL ERDEN’İ SERBEST BIRAKIN’

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Eş Genel Başkanı Gönül Erden'in gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Yapılan yazılı açıklamada, sendikal faaliyette yönetici olarak görev yapan bir kişinin “gerektiğinde ifadeye çağrılması” yerine gözaltına alınmasının “örgütlenme hakkının kullanılmasının suç” gibi gösterilmesi niteliğinde olduğu ifade edildi. Soruşturmaların kişi özgürlüğünü gözeten bir şekilde yürütülmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden'in bir an önce serbest bırakılması istendi. (Ankara/EVRENSEL)


İZMİR’DE 20’Yİ AŞKIN İSİM GÖZALTINDA

İzmir’de yapılan operasyonlarda ise HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Mahfuz Güleryüz ve Parti Meclisi (PM) üyesi Gülay Gün Bilici'nin de aralarında bulunduğu 20’yi aşkın isim gözaltına alındı.

Güleryüz, Ankara’da yapılacak olan MYK toplantısına katılmak için gittiği Adnan Menderes Havaalanı’nda polislerce gözaltına alındı. PM üyesi Bilici ve HDP Menemen İlçe Yöneticisi Mustafa Aydın ile parti üyesi Katibe Ekyüce'nin de bulunduğu isimler ise evlerine yapılan baskınların ardından gözaltına alınıp, İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’ye götürüldü.

İstanbul’da da Nimet Acar isimli stajyer bir avukat, kaldığı eve yapılan operasyonla gözaltına alındı. Acar, Vatan Caddesi’nde İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Meral Akşener, CHP'den Ankara'yı isteyecek' iddiası

SONRAKİ HABER

Hrant Dink'in arkadaşları: Nefret suçlarıyla yüzleşecek yere gelemedik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...