24 Kasım 2018 14:32

Yönetmen Kazım Öz Dersim'de gözaltına alındı

Yönetmen Kazım Öz Dersim'in Pertek ilçesinde gözaltına alındı, ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Yönetmen Kazım Öz, Dersim;'in Pertek ilçesinde gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında yönetmen Kazım Öz hakkında "terör örgütü üyeliği" ve "terör propagandası" yaptığı iddiasıyla yakalama kararı çıkarıldı. Yönetmen Öz, memleketi Dersim'den Elazığ'a gitmek için Pertek feribot iskelesindeyken jandarma tarafından gözaltına alındı. Öz, ifadesi alınmak üzere Pertek İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 

KAZIM ÖZ KİMDİR?

1973, Dersim doğumlu. 1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Fakültesi’ni bitirdi. 2003 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümü Yüksek lisans programından mezun oldu. 1992 yılından itibaren dört yıl Jiyana Nu tiyatrosunda oyunculuk ve rejide çalıştı. Daha sonra Yapım 13&Mezopotamya Sinema'nın kurucularından biri oldu ve uzun yıllar orada çalıştı. Yönetmenliğinin yanı sıra senaristlik ve yapımcılık da yapıyor.

Fotoğraf (2001), Uzak / Dur (2005), Fırtına / Bahoz (2008), Bir Varmış Bir Yokmuş / He Bû Tune Bû (2014) Zer (2017) filmleri ile Toprak / Ax (1999) isimli kısa film ve Son Mevsim: Şavaklar belgesellerinin yönetmenliğini yapmıştı.  (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cumartesi Anneleri 713’üncü haftada da bir arada

SONRAKİ HABER

Tokat'ta Yazmacılar Çarşısı'nda yangın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...