16 Kasım 2018 15:48

Şehir hastaneleri vatandaşın değil rantın hizmetinde

CHP Milletvekili İrfan Kaplan, Sağlık Bakanının yanıtlaması istemiyle şehir hastaneleriyle ilgili sorular yöneltti.

Fotoğraf: CHP

Paylaş

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Sağlık Bakanlığının bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda söz alarak, şehir hastanelerinin vatandaşa değil, ranta hizmet edeceğini ifade etti.Hastaneleri adeta AVM’leştiren, şehrin dışında, vatandaşı ulaşım anlamında hem maddi hem manevi olarak yoran Şehir Hastaneleri’nin hastayı müşteri olarak gören bir sistemin parçası olarak niteleyen CHP’li Kaplan, şehir hastaneleriyle vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak yerine, sağlığı ticarileştiren ve özelleştiren bir yapının inşa edildiğine vurgu yaptı. Kendini maksimum 5 yılda amorti edecek şehir hastaneleri için devletin 25 sene kira ödeyeceğine dikkat çeken Kaplan “Devlet, hazine tarafından bedelsiz olarak tahsil edilen arsalar üzerine yapılan şehir hastanelerinin, yol ve alt yapı çalışmalarını da üstlenmekle kalmayıp; hastaneyi yapan şirketlere yüzde 70 doluluk garantisi de vermektedir. Yüzde 70 doluluk sağlanmaması durumunda ise eksik kısmının tamamlanacağı sözünü de yapıcı şirkete taahhüt etmektedir” diye konuştu.

Damga vergisinden ve her türlü sair harçtan muaf tutulan bu sağlık AVM’lerini yapan şirketlerin, uluslararası kredilerine Hazine garantisi verildiğini anlatan Kaplan “Yeni teklifte ise ‘hizmet bedeli’ tanımındaki ‘ihtiyari hizmetlerde sözleşmede yer alan miktara bağlı tıbbi destek hizmetlerinde pazar testi’ süresini 5 yıldan 10 yıla çıkararak yine vatandaşın değil, hastaneleri yapan şirketlerin menfaati dikkate alınmıştır” dedi.

BAKAN’A SORULAR:

* Açılan şehir hastanelerinin aylık kira bedelleri toplam kaç TL’ye tekabül etmektedir?

* Açılan şehir hastaneleri için sağlanan dış finansman desteğinin döviz cinsinden toplamı ne kadardır?

* 2018 yılı Kasım ayı itibariyle, açılan 8 şehir hastanesinin, ayrı ayrı belirtilmek suretiyle doluluk oranları yüzde kaçtır?

* Açılan şehir hastanelerine ulaşım ve hizmet konusunda şikâyette bulunan vatandaş sayısı kaçtır?

* 25 yılda ödenecek kira bedeliyle, hali hazırda Türkiye’de kaç tane hastane yapılabilir, bakanlığınızın bu konuyla ilgili bir hesaplaması olmuş mudur? (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Almanya İçişleri Bakanı CSU liderliğini bırakıyor

SONRAKİ HABER

TBMM yine tatilde: "Gazi Meclis" 21 Aralık'tan bu yana üçüncü kez tatile giriyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...