16 Kasım 2018 09:29

Prof. Dr. Turgut Tarhanlı kimdir?

16 Kasım 2018 sabahı gözaltına alınan Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı kimdir?

Fotoğraf: Şerif Karataş/EVRENSEL

Paylaş

16 Kasım 2018 sabahı Anadolu Kültür A.Ş'ye dönük operasyon kapsamında gözaltına alınan Prof. Dr. Turgut Tarhanlı 1956 İstanbul doğumlu.

1979'da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1981'de aynı fakültenin Devletler Umumi Hukuku (Uluslararası Hukuk) Kürsüsü'ne asistan olarak atandı. Lisansüstü çalışmalarını aynı fakültede ve New York University School of Law'da sürdürdü.

1990 yılında Kamu Hukuku alanında Hukuk Doktoru (Ph.D.) unvanını aldı. 1996 yılında Devletler Umumi Hukuku Doçenti unvanına layık bulundu ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde bu kadroya atandı.

1999-2000 öğretim yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, aynı alanda öğretim üyeliğini sürdürüyor.

Tarhanlı, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Helsinki Yurttaşlar Derneği'nin(ismi sonradan Yurttaşlık Derneği oldu) kurucularından.

1995 yılında, Uluslararası Af Örgütü'nün, Türkiye'de yeniden canlandırılması için yapılan girişimde kurucu yerel grupta yer aldı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunlar Derneği'nin kurucularından ve yönetim kurulu üyesi. American Society of International Law'un uluslararası üyesi.

1996 yılından itibaren Radikal gazetesinde, Türkiye'nin dış ilişkileri ve dünya sorunları konularında makaleler yazdı.

2002 yılında profesör oldu.

Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Hukuku dersleri veriyor ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Başkanlığı yapıyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Prof. Dr. Betül Tanbay kimdir?

SONRAKİ HABER

İktidarın mobilizasyon aracı: savaş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...