15 Kasım 2018 08:54

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın elektrik tüketimi bin 300 konuta eşit

Cumhurbaşkanlığı Sarayının tek başına yıllık elektrik tüketimi bin 300 konutun elektrik tüketimine eşit.

Fotoğraf: Ex13/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Sarayı, 2019 yılında kullanılmak üzere 2 milyon 600 bin kilovatsaatlik elektrik alımı ihalesi açtı. Külliye'nin tek başına bir yıllık elektrik tüketimi bin 300 konutun elektrik tüketimine eşit.

Cumhuriyet'ten Nurcan Gökdemir'in haberine göre Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda yayımlanan ilanla Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından belirlenen serbest tüketici limitine göre serbest tüketici kapsamına giren Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na ait bir adet abonelik için 2019 yılında kullanılmak üzere 2 milyon 600 bin kilovattsaat (kWh) elektrik enerjisinin serbest piyasadan satın alınması için ihale açıldı.

Başkanlık Hizmet Binasının bedeli daha yüksek olan sanayi kuruluşları ve işletmelerin kullandığı “Orta Gerilim”den enerji alacağı da şartnamede belirtildi.

İhale şartnamesinde tüketim birimlerine verilen ve tüketim birimlerinden alınan tüm bilgilerin özel ve gizli olduğu bildirildi. Bu bilgilerin yayılamayacağı ve sözleşme sona erse bile gizlilik yükümlülüğünün beş yıl süreceği hüküm altına alındı.

SARAY 1300 ABONENİN TÜKETTİĞİ ELEKTRİĞİ HARCIYOR

Türkiye’de son açıklanan rakamlara göre 28 milyon dolayındaki abone yıllık 55 milyar kilovattsaat elektrik tüketiyor. Bir hanenin ortalama 200 kilovattsaat elektrik tükettiği dikkate alındığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın tek başına tükettiği elektrik miktarı, çok sayıda büyük ilçedeki konut sayısı kadar olan bin 300 konutun tüketim harcamasını ifade ediyor. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Selvi: Ak Parti'de siyaset yapmamış isimlere teklif götürülüyor

SONRAKİ HABER

Crispino mağazalarının sahibi Gültekin silahlı saldırıda öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...