14 Kasım 2018 09:42

Mardin Üniversitesi araştırma ödenekleri de Sayıştay raporunda

Artuklu Üniversitesi 2017 Denetim Raporu'nda, akademisyenlerin bilimsel araştırmaları için ayrılan ödeneklerin 'amacı dışında kullanıldığı' yazıldı.

Logo: Mardin Artuklu Üniversitesi

Paylaş

Mardin Artuklu Üniversitesi 2017 Sayıştay Denetim Raporu'nda, akademisyenlerin bilimsel araştırmaları için ayrılan ödeneklerin 'amacı dışında kullanıldığı' bilgisi yer alıyor.

Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, Sayıştay’ın Mardin Artuklu Üniversitesi’ni denetim raporuyla ilgili çarpıcı bilgiler ortaya çıktı. Raporda, Eğitim Fakültesi’nde görevli bazı öğretim üyelerinin zorunlu ders yüklerini tamamlamadıkları, bununla birlikte pedagojik formasyon derslerine girdikleri belirtildi. Raporda ayrıca üniversitedeki döner sermaye işletmesinin zarar ettiği, akademik araştırma için verilen ödeneklerin amacının dışında kullanıldığı da aktarıldı.

Raporda, yapılan incelemeler neticesinde Eğitim Fakültesi’nde görevli bazı öğretim üyelerinin fakültelerinde hiç derse girmedikleri halde zorunlu ders yüklerini tamamlamadan tamamlamış olarak gösterildikleri belirtildi.Raporda öğretim üyeleri ile ilgili, “Döner Sermaye İşletmesi kapsamında yürütülen Pedagojik Formasyon Eğitimi derslerini ücret karşılığı verdikleri tespit edilmiştir” denildi. Artuklu Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi’nin 2017 yılında 2 milyon 104 bin lira, dönem zararı ile faaliyetlerini tamamladığı aktarıldı.Sayıştay raporunda kamu idaresinin mali yapısıyla ilgili bölümde ise şu tespitlere yer verildi: “Üniversite tarafından verilen ve yılı içinde geri alınmayacak olan depozito ve teminatların, Verilen Depozito ve Teminatlar Hesabına kaydedilmesi gerekirken dönemsellik ilkesine aykırı olarak hepsinin gider yapıldığı…”

Akademisyenlerin bilimsel araştırmalarının desteklenmesi için ayrılan ödeneğin başka amaçla kullanıldığı tespitine de yer verilen raorda, “Bu amaçla tahsis edilen ödeneklerin bu amacın dışında kalan kongre projelerinin finansmanında kullanıldığı ve yurtdışında yapılan harcamaların belgelendirilmediği tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu iddiayla ilgili üniversite kamu idaresinin verdiği cevap raporda şöyle yer aldı: “Üniversitemiz araştırma projelerinin desteklendiği birim Bilimsel Araştırma Proje Koordinatörlüğü (BAP)’dür. İlgili birimde etkin ve yeterli düzeyde proje takibi ve koordinasyonu yapılmadığından gerekli nazım hesaplarında bugüne kadar gerekli izlenme yapılmamıştır. BAP biriminden 2018 yılına ait projelerin proje maliyetleri istenmiştir. Alınan proje bütçe formları neticesinde gerekli 962 ve 963 nolu nazım hesapları kullanılacaktır.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

7 milyon diyabet hastasına fiyat farkı şoku

SONRAKİ HABER

Bağdat'ta ABD Büyükelçiliğinin bulunduğu Yeşil Bölge'ye füzeli saldırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...