05 Kasım 2018 12:38

Saray, skandal fetvalara arka çıktı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fetvalarına ilişkin verdiği soru önergesini yanıtladı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Hüseyin Sinan GÜLER
Ankara

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2016-2018 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen fetvaları "İlmi araştırmalar sonucunda" diyerek savundu. İhtiyaç duyulduğunda akademisyenlere de danışıldığı belirtilen fetvalar arasında tepkilere yol açan "Şeytanlar sol elle yemek yer", "Baba öz kızına şehvet duyunca bazı mezheplere göre nikah düşmez" gibi açıklamalar da bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fetvalarına ilişkin Ağustos ayında verdiği soru önergesini yanıtladı. Tanrıkulu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2016-2018 yılları arasında verdiği fetvaların sayısı, bu fetvalar için bilimsel bir komisyona danışılıp danışılmağını ve Diyanet tarafından eşcinsellerle ilgili fetva hususunda araştırma yapıldığı iddiası sorulmuştu. Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı tarafından verilen yanıtta, “Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından 2016 yılı Ocak ayından 2018 yılı Eylül ayına kadar ibadet, inanç, sosyal hayat, aile hayatı, ticari hayat ve diğer konularda yöneltilen 60 bin 803 adet dini soru cevaplandırılmıştır” denildi. İslam dininin temel bilgi kaynaklarının, metodolojisinin, tarihî tecrübenin, güncel talep ve ihtiyaçların dikkate alınarak, alan uzmanlarıyla yapılan istişareler ve ilmi araştırmalar sonucunda elde edilen verilere dayalı olarak cevap verildiği savunulan yanıtta, “ihtiyaç duyulduğunda akademisyenlerin görüşlerine de başvurulduğu” ifade edildi. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı'nın eşcinsellerle ilgili bir araştırma yaptırmadığı da cevapta vurgulandı.

TEPKİ ÇEKEN FETVALAR

Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı tarafından “güncel talep ve ihtiyaçları dikkate alarak” ve “ilmi araştırmalar sonucunda elde edilen verilere dayalı olarak” verildiği savunulan fetvalar arasında tepki çeken çok sayıda fetva bulunuyor. Ocak 2016'da "Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşürür mü?" sorusu üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen fetvada "Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikâhın ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur" denilmişti.

'ŞEYTAN SOL ELLE YEMEK YER'

Aralık 2017'de ise Diyanet'in boşanmaya dair “Bir kimse, yüzüne karşı 'seni boşadım, benden boş ol' gibi boşamayı ifade eden sözleri şifahî olarak söylemek suretiyle, eşini boşayabileceği gibi, bu sözleri telefon, mektup, mesaj, internet ve faks yoluyla bildirerek de boşayabilir” fetvası tepki çekmişti. Şubat 2018'de "Sol elle yemek yemekte bir sakınca var mıdır?" sorusu üzerine Diyanet tarafından verilen fetva, “Şeytanların elle yemek yediklerini, ailelerin çocuklarına sağ elle yemek yemeyi öğretmeleri gerektiği” oldu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AFP: ABD ve SGD Türkiye sınırında ortak devriye yaptı

SONRAKİ HABER

CHP’li Gürer: Elektrik ve doğal gaz zammını geri alacak mısınız?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...