29 Ekim 2018 12:34
Son Güncellenme Tarihi: 29 Ekim 2018 23:19

İstanbul Havalimanı açıldı, 29 Ekim resepsiyonu burada yapıldı

İş cinayetleri, işçi eylemleri ve tutuklamalarla gündeme gelen 3. havalimanının birinci etabı, Erdoğan'ın katıldığı şaşalı bir törenle açıldı.

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

İnşa süreci boyunca iş cinayetleri, kötü çalışma koşulları, servis sorunları, eylemler ve tutuklamalarla gündeme gelen 3. havalimanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çok sayıda devlet başkanının katılımıyla düzenlenen törenle açıldı. Girişine 'İstanbul Havalimanı' tabelası asılan havalimanın resmi adının törende Erdoğan tarafından açıklandı. Erdoğan, "İstanbul Havalimanı, ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Açılış töreninin ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu da havalimanında yapıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ile Pervin Buldan, resepsiyona katılmadı.

İlk etapta günlük 5 kalkış ve 5 inişin olacağı havalimanında, THY iç hatlarda 31 Ekim'de Ankara, 1 Kasım'da Antalya, 2 Kasım'da İzmir'e ilk uçuş gerçekleştirilecek.

Törende yapılan konuşmalardan öne çıkanlar şöyle:

ERDOĞAN: İSTANBUL ÜLKEMİZİN EN DEĞERLİ MARKASIDIR

Erdoğan, açılışa katılan cumhurbaşkanı ve devlet başkanlarına teşekkür etti, "İstanbul ülkemizin en değerli markasıdır" dedi. Erdoğan, konuşmasından satır başları şöyle:

"■ Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yıldönümünün gururunu da bugün hep birlikte yapıyoruz. Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

■ Yeni Havalimanımızın ismi, İstanbul Havalimanı.

■ Atatürk Havalimanı da aynı isimle faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek. Atatürk Havalimanımız, burası tam kapasiteyle hizmete girdiğinde ticari seferlere kapanacak olmakla birlikte havalimanı vasfını koruyacak.

■ 2013'te ihalesini gerçekleştirdiğimizde pek çok çevrenin, bu projenin sonunun gelip gelmeyeceğini merak ettiğini biliyoruz. İlk etabı yılda 90 milyon yolcu kapasitelidir. Bu, tüm etaplar bittiğinde 150 milyona yükselecek, gerekirse 200 milyona çıkartılabilecektir.

■ Tüm etapların 2028'e kadar tamamlanması öngörülmektedir. Dolayısıyla önümüzdeki 10 yıl boyunca bu havalimanımız büyümeye devam edecektir.

■ Kendi enerjisini üreten, çevreci, tabiat dostu ve engelsiz bir proje olan havalimanımızdaki hizmetler için 120 bin kişi görev yapacaktır.

■ Bu projenin finansmanında, herhangi bir Hazine garantisi veya benzeri bir taahhüt söz konusu değildir.

■ İstanbul Havalimanı'nı sadece ülkemize değil, bölgemize ve dünyaya yaptığımız bir büyük hizmet olarak görüyoruz.

■ Bu dev projenin etüdünden inşasına ve işletmesine kadar her aşamasında emeği geçen, katkısı olan kamu kurumlarımıza, bankalarımıza, yüklenici firmalara, taşeronlara, mimarından mühendisine tabii hepsinden öte işçisine teşekkür ediyorum. Havalimanı hem mimarisi hem inşası hem işletmesi hem finansmanıyla gerçekten ülkemizin yüz akı, dünyada da örnek olacak bir projedir.

■ Atılımlarla, havacılık sektörümüzün cirosu 2,2 milyar dolardan 25 milyar dolara yükselmiştir. Enerji ve su verimliliğinde yüzde 40 tasarruf sağlayacak özellikleri ve teknoloji ağırlıklı yönetimiyle burası geleceğin dünyasına hitap eden akıllı bir havalimanı olarak faaliyet gösterecektir.

■ İstanbul Havalimanı'nın hizmete girmesiyle Avrupa hava sahasının yeniden yapılandırılması gerekecektir. Artık en önemli transfer noktası İstanbul olacağı için kıtalar arası uçuşların güzergahları da büyük ölçüde değişecektir. Konumu ve özellikleriyle tarihe damga vuracak bu eserin ülkemizde inşa edilmiş olması tesadüfi değildir.

■ Türkiye, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaya, bölgesinde ve dünyada barışın, huzurun, güvenliğin, refahın sembolü haline gelmeye kararlıdır.

■ Bölgemizdeki ve dünyadaki tüm dostlarımıza sesleniyorum; gelin hepimiz için huzurlu, güvenli ve müreffeh bir geleceği birlikte inşa edelim.

■ İnşallah İstanbul Havalimanımız, insanları kavuşturup tanıştıracak, sevgiyi çoğaltıp, gönülleri abad edecek, ülkemize, bölgemize ve dünyaya hayırlı bir hizmet olmuştur.

BAKAN TURHAN: PROJENİN GERÇEK MİMARI ERDOĞAN

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, açılış töreninde yaptığı konuşmada "Projenin gerçek mimarı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum" dedi.

MEHMET CENGİZ: KENDİMİ ÇOK ŞANSLI HİSSEDİYORUM

İGA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ise, "Sayın cumhurbaşkanım, siz çıtayı yükseltmeyi seven bir lidersiniz. Sayenizde sürekli yeni hedeflere koşuyoruz. Cumhurbaşkanlığımızın sahiplenmesi sebebiyle inşaat sürecinde hiçbir engelle karşılaşmadık. Böyle bir açılışı sizin huzurunuzda yaptığım için kendimi çok şanslı hissediyorum" dedi.

BİNALİ YILDIRIM: ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN SAYIN CUMHUBAŞKANIM

Törenin açılışında konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek "Allah sizden razı olsun sayın Cumhurbaşkanım. Böyle harikulade bir eser, milletimizin onur ve gurur eseridir. Mustafa Kemal Atatürk'ün muasır medeniyetlerin üstüne çıkma hedefi bir kez daha gerçekleştirilmiştir. Teknolojinin bütün imkanları ve yenilikleri bu projede kullanışmıştır" dedi.,

CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONU HAVALİMANINDA YAPILDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu, İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde yapıldı. Resepsiyona konuk devlet başkanları ile yabancı ülke temsilcilerinin yanı sıra siyaset, patronlar ve bazı ünlüler katıldı.

Açılış töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte “buggy” isimli golf aracıyla havalimanında incelemede bulunduktan sonra resepsiyonun yapılacağı Dış Hatlar Terminali’ne geldi.

Resepsiyona Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bakanlar, TFF Başkanı ve Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, Dağıstanlı boksör Habib Nurmagomedov, Yavuz Bingöl, Hülya Koçyiğit, Muazzez Ersoy katıldı.

Resepsiyona katılan yabancı devlet temsilcileri ise şöyle:

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta, Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thani, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı (Başbakan) Denis Zvizdic, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Altyapı Bakanı Alenka Bratusek, Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Moldova Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah.


ERDOĞAN VE EŞİ AÇILIŞ ÖNCESİ TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 'CAN' uçağı ile tören için havalimanına geldi. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, apronda resmi törenle karşılandı. Erdoğan'ı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve diğer ilgililer karşıladı.

ÇİLLER, DEMİRÖREN, YILDIRIM, CENGİZ, AĞAOĞLU, ŞAHENK…

Dünyadan 50'nin üzerinde üst düzey konuğun katıldığı törende dikkat çeken davetliler arasında Tansu Çiller ile eşi Özer Çiller, Abdullah Gül, Yıldırım Demirören, Aziz Yıldırım, Mehmet Cengiz, Ali Ağaoğlu, Ferit Şahenk vardı.

Ayrıca Orhan Gencebay, Sevim Emre, Oktay Kaynarca, Yavuz Bingöl, Şafak Sezer, Burcu Esmersoy, Demet Şener ve Tuluyhan Uğurlu gibi ünlüler de törende bulunuyordu.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Museviler Hahambaşı İsak Haleva, Süryani Ortodoks Kilisesi Mor Filiksinosu Metropolit Yusuf Çetin de açılışa katılanlar arasındaydı.

YAPIMINDA EN AZ 38 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ

İşçi Sağlı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, havalimanının inşa edilmeye başlandığı 2013 yılından bugüne kadar 38 işçinin iş cinayetine kurban gittiğini tespit ettiklerini açıkladı. Gerçek rakamın daha da fazla olabileceğini belirten İSİG Meclisi Genel Koordinatörü Murat Çakır, “Bu büyüklükte bir inşaatın bitmesi için 2023 yılı dahi çok erken bir tarih. Ancak bir yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaş gününe yetişecek deyip hızlandırdılar, sonra bir deneme uçuşu yapacağız dediler, şimdi de bugüne yetiştirmek için hızlandırdılar" dedi.

26 İŞÇİ VE 5 SENDİKACI TUTUKLU

İşçilerin iş cinayetleri, yetersiz beslenme, barınma, ulaşım sorunları nedeniyle 14 Eylül’de başlattığı eylemler sonrası şantiye alanı ve işçilerin kaldığı kamp alanı, jandarma ve polis tarafından kuşatılarak 600’e yakın işçi gözaltına alınmıştı. Daha sonra da 32 işçi ile birlikte 4 İnşaat-İş Sendikası yöneticisi ile Dev-Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut tutuklanmıştı. Bugüne kadar 6 işçi serbest bırakılırken 5 sendikacı ile 26 işçinin tutukluluğu devam ediyor.

İGA'YA İLK 12 YIL İÇİN 6.3 MİLYAR AVROLUK YOLCU GARANTİSİ VERİLDİ

Hükümet, havalimanını 25 yıl boyunca işletecek olan İGA’ya, ilk 12 yıl için 6.3 milyar avroluk yolcu garantisi verdi. İGA yolculardan bu geliri elde edemezse eksik halkın vergilerinden karşılanacak.

ÇEVRE FELAKETİNE YOL AÇTI

Havalimanı projesi, su havzaları, ormanlar ve kuş göç yolu coğrafyasına inşa edildi. Yapımı sırasında yüz binlerce ağaç kesildi. 1.8 milyon ağacın nakledildiği aktarıldı ancak ağaçların nereye dikildiği açıklanmadı. (HABER MERKEZİ)

 

Bülent Falakaoğlu yazdı: Yeni havaalanı: Anıt değil teşhir vitrini!

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Arap basınında dörtlü Suriye zirvesi

SONRAKİ HABER

Adli kontrol kıskacı büyüyor: Üç ayda yaklaşık 17 bin kişilik artış!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...