29 Ekim 2018 09:54
Son Güncellenme Tarihi: 29 Ekim 2018 13:29

Türkiye Cumhuriyeti'nin 95'inci kuruluş yıl dönümü kutlanıyor

29 Ekim 1923'te kuruluşu ilan edilen Türkiye Cumhuriyeti'nin 95'inci yıl kutlamaları dolayısıyla tüm yurtta tören ve etkinlikler düzenleniyor.

Fotoğraf: Özge Elif Kızıl/AA

Paylaş

Türkiye Cumhuriyeti'nin 95. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Türkiye'de, KKTC'de ve yurt dışındaki temsilciliklerde törenler düzenleniyor. Erdoğan Anıtkabir'deki törene katıldı. İzmir'de düzenlenen törende, İzmir Barosu, Valilik tarafından koyulan 'sınırlı sayıda katılım' yasağını delerek, üyeleriyle birlikte törene katıldı. 

ERDOĞAN ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ, ÖZEL DEFTERE HAVALİMANINI YAZDI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan cumhuriyetin ilanının 95'inci yıl dönümü dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret etti. Erdoğan'a, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, yüksek yargı temsilcileri, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları eşlik etti.

Erdoğan'ın, üzerinde ay yıldız bulunan çelengi Atatürk'ün mozolesine bırakmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Erdoğan ve beraberindekiler, Misak-ı Milli kulesine geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:
"Aziz Atatürk; cumhuriyetimizin ilanının 95'inci yıl dönümünde Türk milletini temsilen büyük bir gurur ve heyecanla manevi huzurundayız. Bu vesileyle siz ve silah arkadaşlarınız başta olmak üzere, tüm gazilerimizi saygıyla yad ediyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Bugün cumhuriyetimizin 95'inci yıl dönümünü dünyanın en prestijli projelerinden olan İstanbul'daki yeni havalimanımızın açılışını yaparak kutluyoruz. Ekonomimizi hedef alan saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde gerçekleştirdiğimiz bu tarihi açılış Türkiye'nin gücünün, kararlılığının 95 yılda elde ettiği başarıların da bir sembolüdür. Ruhunuz şad olsun."

İZMİR BAROSU VALİLİĞİN ‘CUMHURİYET’ YASAĞINI DELDİ

İzmir Valiliği tarafından sınırlı sayıda katılmaları istenen İzmir Barosu üyesi avukatlar, Cumhuriyet Bayramı törenine kitlesel katıldı. Avukatlar, “Laik Cumhuriyetin Avukatıyız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” pankart ve sloganlarıyla Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

İzmir Valiliği barodan törene katılacak 20 kişinin isim, TC kimlik numaralarını, sorumlu ismi ve taşınacak pankartlarını içeriğini istedi ancak yeni seçilen baro yönetimi kısıtlamanın Cumhuriyetin temel ilkelerine aykırı olduğunu dile getirerek isim listesi vermeyeceklerini, üyeleri ile katılacaklarının cevabını verdi.

Baro önünde toplanıp Cumhuriyet Meydanı’na cübbeleri ile yürüyen avukatlar “Laik Cumhuriyetin Avukatıyız”, “Cumhuriyet İçin Bağımsız Yargı, Bağımsız Yargı İçin Cumhuriyet” ve “Gericiliğe ve Emperyalizme Karşı 110 Yıl” pankartlarını açtı. İzmir Tabip Odası üyesi hekimler ve TMMOB üyesi mimar ve mühendisler de İzmir Barosu ile birlikte yürüdü. Yürüyüşte “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, “Savunma Susmadı Susmayacak” sloganları atıldı. Gündoğdu Meydanı'nda kurulan kapıda yürüyüşün ana güzergahı Kordon Boyuna çıkıldı. Avukatlar ilk başta giriş kartları olmadığı için alınmak istemedi ama görüşmelerin ardından yürüyüş devam etti.

Geçiş töreni sonrası bir açıklama yapan Baro Başkanı Av. Özkan Yücel, Valiliğin Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına sadece yirmi kişi ile katılabilirsiniz şeklindeki yazısını hayretle karşıladıklarını söyleyerek, İzmir Barosu’nun ve İzmir Barosu üyesi avukatların Cumhuriyetin kurucu değerlerinin yüceltildiği özel günlere ilginin türlü bahanelerle azaltılmak istenmesini kabul etmelerinin mümkün olamayacağını vurguladı. Yücel, “Bizde bu dayanışma varken, İzmir Barosu hiçbir güç önünde eğilmeyecektir. Bundan emin olabilirsiniz. Bugün bir kere daha Cumhuriyet’in bütün değerlerine sahip çıktığımızı, onları daha ileri taşıma azminde olduğumuzu gösterdik. Katılımınız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim” şeklinde tamamladı.Geçiş töreni sonrası bir açıklama yapan Baro Başkanı Av. Özkan Yücel, Valiliğin Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına sadece yirmi kişi ile katılabilirsiniz şeklindeki yazısını hayretle karşıladıklarını söyleyerek, İzmir Barosu’nun ve İzmir Barosu üyesi avukatların Cumhuriyetin kurucu değerlerinin yüceltildiği özel günlere ilginin türlü bahanelerle azaltılmak istenmesini kabul etmelerinin mümkün olamayacağını vurguladı. Yücel, “Bizde bu dayanışma varken, İzmir Barosu hiçbir güç önünde eğilmeyecektir. Bundan emin olabilirsiniz. Bugün bir kere daha Cumhuriyet’in bütün değerlerine sahip çıktığımızı, onları daha ileri taşıma azminde olduğumuzu gösterdik. Katılımınız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim” şeklinde tamamladı.

ANKARA BAROSU: BASKI REJİMİNDE YOK OLMAYI KABUL ETMEYECEĞİZ

Ankara Barosu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle 1. Meclis önünden Anıtkabir'e bir yürüyüş gerçekleştirdi. 1. Meclis önünde konuşan Ankara Barosu Başkanı Av. Erdinç Sağkan, "Tek kişinin iradesine lütfedilmiş bir baskı rejiminde gittikçe daha görünmez, daha sessiz ve daha 'yok' olmayı kabullenmeyeceğiz" dedi.

SAĞKAN: SESİ KISILMAYA ÇALIŞILANLARIN SESİ OLACAĞIZ

Cumhuriyetin "Çocukları tacize, tecavüze ve yangına kurban eden karanlık zihniyette değil çocuklara 'Küçük Hanımefendiler, Beyefendiler' diye hitap eden bir Ata’nın bir coğrafyaya bahşettiği sonsuza eşit geleceklerinde" olduğunu belirtti. "Tek kişinin iradesine lütfedilmiş bir baskı rejiminde gittikçe daha görünmez, daha sessiz ve daha 'yok' olmayı kabullenmeyecek olmamız da bundandır." diyen Sağkan, cumhuriyetin her türlü zorbalığa ses çıkarmak olduğunu, kendilerinin sesi kısılmaya çalışılanların sesi olacaklarını söyledi. Sağkan, Muğla'da 29 Ekim bildirisi dağıtırken gözaltına alınan Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) üyesi öğrencilerine değinerek  "Cumhuriyet; Ali İsmailleri, Özgecanları, Hande Kaderleri öldürenler değildir. Cumhuriyet; emperyalizme karşı bağımsızlık şiarıdır" diye sözlerini sonlandırdı. (Ankara/EVRENSEL)

İhsan Çaralan: Cumhuriyet’in 95’inci yılını kutlarken...

PARTİ LİDERLERİNDEN 29 EKİM VE HAVALİMANI MESAJLARI

Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında mesajlar yayınladı.

AKP Genel Başkanı Erdoğan, mesajında İstanbul'daki yeni havalimanına değinerek “Ekonomi yönünde kat ettiğimiz her mesafeyi, şanlı geleceğimiz için yakılan bir ışık olarak görüyorum. İstanbul’daki yeni havalimanımız da, işte bu ışıklardan biridir" dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Tüm yurttaşlarının hiçbir ayrıma, ötekileştirmeye tabi tutulmaksızın yaşamasını, fikri, vicdanı, irfanı hür nesiller yetiştirilmesini ve tüm komşularıyla iyi ilişkiler içinde, çağdaş dünyanın saygın üyeliğini amaçlayan Cumhuriyetimizin, ilelebet payidar kalacağına duyduğumuz inanç, yaşadığımız sorunlardan kurtulmamız açısından yol göstericidir" dedi.

Kılıçdaroğlu, 3. havalimanındaki resepsiyona katılmayacağını belirterek "Ankara'da olacağız. Cumhuriyeti Ankara'da kurduk. Ankara'ya, başkentimize sahip çıkacağız. Bizim için en değerli olan odur. Cumhuriyetten başka değerli bir şey yok. Çünkü Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi. Biz ona sahip çıkacağız" dedi.

MHP Devlet Başkanı Bahçeli ise "Cumhuriyetimizin harcı cumhurun ittifak ve irade haysiyetiyle karılmış; muhafaza ve müdafaası da yine bu duruş ve mücadele anlayışıyla sağlanacaktır. İnancımız budur" dedi. 3. havalimanında düzenlenecek 29 Ekim resepsiyonuna Devlet Bahçeli de katılmayacak.

AKŞENER: RANTİYECİLERİN ŞANTİYESİNDE OLMAYACAĞIZ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunun İstanbul'da yapılmasını eleştirerek "Dünyaya beton ve inşaat olarak baktıkları için resepsiyonu İstanbul'daki şantiyeye taşıyorlar. Bunu kabul etmemiz, mümkün değil. Bugün rantiyecilerin şantiyesinde olmayacağız. Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni yaşının kutlanacağı yer Ankara’dır. İktidarın bugünkü kutlamaları korsan kutlamadır. Devlet korsan gösteri yapamaz. Bugün herkes kendi geleneğinin önüne çıkıyor. Mücahit gelip, müteahhit olanlar şantiyede olurken bizler vatandaşımız yanında, Ankara'da olacağız" diye konuştu. 

TEMELLİ: CUMHURİYETİN FOTOĞRAFI 3. HAVALİMANI DEĞİL CİZRE'DİR

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Cizre İlçe Örgütü’nde yapılan halk toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Türkiye Cumhuriyet’inin 95’inci yılı nasıl tasvir edilir, nasıl anlatılır, denirse bunu anlatacak fotoğraf Cizre’dir” diyen Temelli,  Cizre’nin işsizlik, yoksulluk ve polis ablukası olduğunu belirterek Hükümeti eleştirdi.

95’inci yılında hala demokratik cumhuriyetin inşa edilemediğini belirten Temelli “3. Havalimanı’nda anlattığınız şey bir illüzyon, bir yanılsamadır, bu ülkenin halklarından çaldıklarınızdır. Dünyanın en büyük havaalanını açan ülke dünyanın en yoksul ülkelerinden biridir” sözleriyle Hükümete yüklendi. “Bugünkü iktidar HDP’yi, Kürtleri düşmanlaştırarak halklar arasına nefret tohumları ekerek kendi ikbalini düşünen bir iktidardır” diye konuşmasına devam eden Temelli, demokrasi güçlerine de ortak mücadele çağrısı mesajı verdi.

MALTEPE'DE CUMHURİYET KUTLAMASI

Maltepeliler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı geleneksel olarak sürdürülen mübadil davulu etkinliğiyle karşıladı. Maltepe Belediye Başkanı Başkan Ali Kılıç’ın da aralarında bulunduğu 95 davulcu, Cumhuriyet’in 95’inci yıldönümünü davullar eşliğinde kutladı. Kılıç, Cumhuriyet’in 95’inci yılını kutlayarak şunları söyledi: “Cumhuriyet’i ilk defa Maltepe’de 2 ay süren etkinliklerle kutladık. Bugün de davullar çalarak, bayramımızı coşkuyla kutluyoruz. Yaşasın Cumhuriyet.” (HABER MERKEZİ)

Bülent Falakaoğlu: Yeni havaalanı: Anıt değil teşhir vitrini!

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

BBP de yerel seçimlerde 'cumhur ittifakı'nda olmayacak

SONRAKİ HABER

Suudi Arabistan Başsavcısı, Kaşıkçı cinayeti için İstanbul'a geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...