25 Ekim 2018 12:22

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ardından sürgünler

Özelleştirilen şeker fabrikalarının ardından hükümet "İşçiler yerinde kalacak" sözünü tutmadı. Erzurum'da bir ustabaşı 4 ayrı kente sürgün edildi.

İşten atılan Erzurum Şeker Fabrikası işçilerinin yayınladığı videonun ekran alıntısı

Paylaş

Bu yılın başından itibaren özelleştirme kararı ile kamuya ait 24 şeker fabrikasından 14’ü özelleştirildi. Hükümet tepkiler üzerine, “Fabrikalar kapanmayacak, işçiler çalışmaya devam edecekler” dedi. Ancak verilen söz tutulmadı. Hükümet’in 14 şeker fabrikasını özelleştirme kararının ardından bir yıl içersinde bugüne kadar 8 fabrikada 801 işçi işsiz kaldı, 882 işçi ise zorla emekli edildi. Bu kentlerde artık şeker fabrikasında çalışamayan işçilerin toplam sayısı bin 683 oldu.

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre işlerine devam edebilen işçiler de kentten kente gönderiliyor. Çok kısa bir dönem içerisinde dört ayrı fabrikaya sürülen işçiler de var, görevlendirme adı altında uzak bölgelere yollananlar da.

ÖZELLEŞTİRMENİN ARDINDAN İŞTEN ATMALAR, ZORLA EMEKLİLİK VE SÜRGÜNLER

Haziran ayında özelleştirilen Erzurum Şeker Fabrikası’ndan Kastamonu’ya tayin edilen bir ustabaşı, 4 ayrı kente sürgül edildi. Üç çocuğu ve eşi ile birlikte bu kente taşınmak zorunda kalan bir ustabaşı, hemen ardından Yozgat’a görevlendirildi. Ustabaşı, 20 gün sonra yeniden Kastamonu’na gönderildi. Burada bir hafta daha çalıştırılan ustabaşı, daha sonra Van’ın Erciş ilçesine sürüldü.

Yine aynı ayda özelleştirilen Erzincan Şeker Fabrikası’nda çalıştırılan bir başka ustabaşı ise önce Malatya’ya gönderildi. Ustabaşı, kısa süreli çalışmanın ardından görevlendirme emri ile Ereğli’ye sürüldü. 15 gün Ereğli’de çalışan ustabaşı, daha sonra yeniden Malatya’ya gönderildi. Ustabaşına, sadece 10 gün sonra bu kez Kastamonu’daki fabrikada çalışacağı söylendi.

SÜRGÜNLER MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi veren Bakan, “Fabrikaları kapandığı için başka fabrikalara gönderilen işçilere, ‘sen yenisin’ diyerek başka yerlere gönderiyorlar” dedi.

Tüm il dışı görevlendirmelerin kapatılan fabrikadan gelen işçilere yapıldığına dikkat çeken Bakan, "Bu adaletsiz uygulamanın sorumlularının tespit edilerek gereken uyarının/yaptırımın yapılmasını sağlayacak ve bu adaletsiz uygulamanın ortadan kaldırılarak işçiler arasında eşitliği ve adaleti sağlayacak mısınız? diye sordu.

Haberde hükümet’in 14 şeker fabrikasını özelleştirme kararı almasının ardından bugüne kadar 8 fabrikada 801 işçinin işsiz kaldığı, 882 işçinin ise zorla emekli edildiği belirtildi.

Özelleştirilen sekiz şeker fabrikasında işçilerin durumu ise rakamlara şöyle yansıdı:

Erzurum Şeker Fabrikası: Yaklaşık 150 işçi işten atıldı. 125 işçi emekli edildi.
Tokat Turhal Şeker Fabrikası: 120’den fazla işçi emekli edildi.
Afyon Şeker Fabrikası: 30 işçi işten atıldı. 88 işçi emekli edildi.
Adıyaman Elbistan Şeker Fabrikası: 31 işçi işten atıldı. 130 işçi emekli edildi.
Çorum Şeker Fabrikası: 90 işçi işten atıldı. 86 işçi emekli edildi.
Erzincan Şeker Fabrikası: 150 işçi işten atıldı. 68 işçi emekli edildi.
Kırşehir Şeker Fabrikası: 120 işçi emekli edildi.
Muş Şeker Farikası: 350 işçi işten atıldı. 145 işçi emekli edildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kanada’da doktorlar reçeteye 'ücretsiz müze ziyareti' yazabilecek

SONRAKİ HABER

Hırvatistan: Milanovic her şey olabilir ama solcu değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...