22 Ekim 2018 14:14

ODTÜ'lü öğrenciler hakim karşısına çıktı

'Tayyipler Alemi' pankartı nedeniyle tutuklanıp serbest bırakılan ODTÜ'lü öğrenciler, hakim karşısına çıktı. Yurt dışı seyahat yasağı kaldırıldı

Fotoğraf: Buse Vurdu/EVRENSEL

Paylaş

ODTÜ Mezuniyet töreninde açtıkları “Tayyipler Alemi” pankartı nedeniyle tutuklanıp serbest bırakılan öğrenciler, hakim karşısına çıktı. Öğrencilerin yurt dışı seyahat yasağı kaldırırken, mahkeme Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şikayetini çekmesine rağmen Adalet Bakanlığı'na sorulmasını istedi.

ODTÜ Mezuniyet töreninde açtıklar “Tayyipler Alemi” pankartı nedeniyle tutuklanan ardından serbest bırakılan öğrenciler Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Geçtiğimiz günlerde öğrencilerin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı ziyaret etmesinin ardından, Erdoğan öğrencileri affettiğini ve şikayetini geri çektiğini açıklamıştı.

Duruşmada, öğrencilerin avukatlarından Onurcan Özçelik, “Müvekkillerimin açmış olduğu derginin karikatürünün hakaret olmadığı ve kişilik haklarını ihlal etmediği kararı mahkeme kararı ile verilmiştir. 'Tayyipler Alemi aklandı' haberleri de yer almıştır” dedi. O dönemde açtıkları pankartın suç olduğunu öğrencilerin bilmediğini söyleyen Özçelik, bu karikatürün demokratik toplum düzeninde suç teşkil etmediğini dile getirdi.

Avukat Faruk Çayır ise yapılan karikatürün hiciv ve eleştiri içerdiğini söyleyerek, “Kesinleşmiş mahkeme kararına göre de hakaret olmadığı kabul edilmiştir. Eleştiri ve ifade özgürlüğü dolayısıyla burada yargılanmaktadır. Müvekkillerimiz burada eleştiri haklarını kullanmışlardır” dedi.

'HAKARET SUÇUNA İŞTİRAK OLMAZ'

Arkadaşlarının pankartını arabasıyla taşıyan kadın öğrencinin avukatı Bülent Yücetürk, müvekkilinin 35 gün hukuksuz yere içeride yattığını belirterek, “Suçla ilişkisi yoktur. Arkadaşlarının pankartlarını arabasıyla taşımıştır.  Pankartın da suçla ilişkisi yoktur. Kamu davasının açılmasının tek nedeni arabasının olmasıdır. Hakaret suçuna iştirak olmaz” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI 'AFFETTİ' AMA ADALET BAKANLIĞI'NA DA SORULACAK

Mahkeme heyeti duruşmanın sonucunda öğrencilerin yurt dışı seyahat yasağı kaldırırken, pankartın basıldığı dükkanın sahibi esnaf Şahin Dereağzı'nın üzerindeki adli kontrolü de kaldırdı. Ancak heyet Cumhurbaşkanlığı tarafından şikayetin çekilmesine rağmen Adalet Bakanlığı'na bu konudaki kararının ve pankarta konu olan karikatürüne yönelik Penguen Dergisi yöneticilerinin yargılanıp yargılanmadığının sorulmasını istedi. Bir dahaki duruşma 4 Nisan 2019 tarihine erteledi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Magnitsky yasası nedir, bugüne kadar nasıl uygulandı?

SONRAKİ HABER

ABD Venezuela'ya ait 15 uçağı kara listeye aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...