3. Havalimanında ücretlerini alamayan işçiler iş bıraktı

'Köle değiliz' diyerek başlattıkları eylemlerle gündeme gelen 3. havalimanı işçileri, ücretlerinin ödenmemesi üzerine iş bırakma eylemine başladı.

22 Ekim 2018 12:05
Son Güncellenme Tarihi: 22 Ekim 2018 15:47
Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Kötü çalışma koşullarına ve iş cinayetlerine karşı geçtiğimiz ay yaptıkları eylemlerle gündeme gelen 3. havalimanı işçileri, ücretlerinin ödenmemesi üzerine bugün iş bırakarak eylem yaptı.

3. havalimanını inşaa eden İGA'ya bağlı taşeron şirket DGS bünyesinde çalışan ve ağustos ayından bu yana ücretlerini alamayan 100'e yakın işçi, tepkisini iş bırakarak gösterdi.

Eyleme ilişkin görüştüğümüz İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) Genel Başkanı Ali Öztutan, “Firma yetkilileri sürekli bir tarih söylüyorlardı ancak bu tarihlere hiçbir zaman riayet etmediler. Dün işçi arkadaşlarımız işe başladıktan sonra firma yetkililerine ‘Bizim ödemelerimizi ne zaman gerçekleştireceksiniz’ diye soru soruyor. Firma yetkilisi de bu soruyu ‘İşinize geliyorsa çalışın, işinize gelmiyorsa çalışmayın, önümüzdeki günlerde ödeyeceğiz’ diyerek yanıtlıyor. Bunun üzerine işçi arkadaşlarımız iş bırakıyorlar. İş bıraktıktan sonra İGA ofisinin önüne gittiler. İçlerinden bir heyet belirleyip İGA yönetimiyle bir görüşme gerçekleştirdiler” dedi.

DEĞİŞEN HİÇBİR ŞEY YOK

Geçtiğimiz ay 14 Eylül’de işçilerin yaptığı eylemleri hatırlatan Öztutan şöyle devam etti: “3. havalimanında gerçekleşen bu eylemlerle bahsettiğimiz bu ücret problemi, barınma, beslenme gibi pek çok sorunun yaşandığını kamuoyu öğrendi. Hatta İGA’nın CEO’su da ‘Biz burada talepleri dinledik, özür diliyoruz’ gibi açıklamalarda bulundu ve bu sorunların giderildiğinden söz etti. Ancak herhangi bir sorun giderilmedi. Yalnızca işçileri, sendikacıları tutuklayarak bir baskı ortamı oluşturularak işçilere gözdağı verildi. Bugün gerçekleşen iş bırakma eylemi de bunun en somut kanıtıdır. İşçi arkadaşlarımızın bir bölümü ücretlerini alamadıkları için iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Ücretlerin ödenmemesi sorunu yalnızca bu firmada çalışan arkadaşların sorunu değil. Diğer pek çok firmada da benzer sorunlar var. Aynı zamanda sigorta primlerinin asgari ücret üzerinden yatırılma sorunu devam ediyor. AGİ’ler halen ödenmiyor. İş kazaları ve cinayetleri devam ediyor. Aslında barınmadan, beslenmeye, ücretlere kadar tüm problemler devam ediyor. İnşaat işçisine kölelik koşulları dayatılıyor. Bu kölelik koşullarına karşı yanıt verdiği eyleme patron ve siyasi iktidar baskıyla yanıt verdi. İşçi arkadaşlarımızın talepleri yaşamsal talepler.”

İşçiler arasından seçilen bir heyetin İGA yetkilileriyle görüşme yaptığını aktaran Öztutan, ücretler ödenene kadar eylemlerini süreceğini ifade etti.

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kültürpark'ın Tınaztepe Üniversitesi’ne tahsisine karşı dava açıldı

SONRAKİ HABER

Ankara’daki “müzikli danslı fıskiye” sistemi için 5 milyon 205 bin TL harcanmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...