11 Ekim 2018 09:32

Ücretleri ödenmeyen inşaat işçileri 16 gündür eylemde

İstanbul'da ücretlerini alamayan inşaat işçileri 16 gündür inşaatın önünde eylemde. İşçiler: Ekonomik kriz sadece bize var. Zenginlere bir şey olmuyor

Fotoğraf: Melike Ceyhan/MA

Paylaş

İstanbul Bostancı’da Köroğlu Grup İnşaat ve Rising İnşaat Mimarlık ve Restorasyon tarafından yapılan bir apartman inşaatında çalışan 15 işçi, ücretlerini alamaması üzerine inşaatın önünde eylem başlattı. 16 gündür iş durdurarak oturma eylemi yapan işçiler, haklarını alana kadar eylemlerine devam etmekte kararlı.

‘SENETLER KARŞILIKSIZ ÇIKTI’

MA'dan Melike Ceyhan'ın haberine göre 20 yıldır inşaat işçisi olarak çalışan Raif Yılmaz, 11 ay önce Köroğlu Yapı’da işe başladıklarını belirti. 14 arkadaşıyla birlikte apartmanın temellerini attıklarını anlatan Yılmaz, “Patron senet vererek,  zamanı geldiğinde gidip alabileceğimizi söyledi. Senetler karşılıksız çıktı. Bizi kandırıyor, oyalıyorlar. Bu işi tamamen bitirip kaçacaklar. 16 gündür direnişteyiz. Çalıştık, emeğimiz var. Emeğimizi almadan buradan ayrılmayacağız” diye konuştu.

‘3 AYDIR KİRAMI ÖDEYEMİYORUM’

10 bin TL alacağının olduğunu söyleyen Yılmaz, ödemesi yapılmadığı için üç aydır kirasını ödeyemediğini ifade etti: “Kalabalık bir aileyiz. Tek çalışan benim. 15 gündür faturamı ödeyemiyorum. Ekonomik kriz sadece bize var. Zenginlere bir şey olmuyor. Bu haklı direnişimiz hakkımızı alana kadar devam edecek” dedi.

‘ARKADAŞIMIZ YOL PARASI OLMADIĞI İÇİN BURAYA GELEMİYOR’

Sabah saat 8.00’den akşam saat 21.00’e kadar aylarca çalıştığına vurgu yapan işçilerden Tuncay Toran da, şunları söyledi: “Sigortamızı asgari ücretten bile yatırmamışlar. Sürekli giriş çıkış yaparak ayda birkaç gün yatırmışlar. ‘Ödemeyi iş bitiminde yapacağız’ diye bizi kandırdılar. Kiramızı, faturalarımızı ödeyemiyoruz. Burada çalışan fayansçı arkadaş yol parası olmadığı için buraya gelemiyor. Arkadaşımızın ev sahibi tarafından eşyaları dışarı atıldı. Herkes gitse de ben burayı bırakmam.”

Mehmet Tecima ise "Kriz inşaat işçisine var. Biz yiyecek ekmek bulamazken patron Kıbrıs’ta balayına gitmiş. 8.750 TL alacağım var. Paramızı alamadığımız için zor durumda kalıyoruz. 16 gün değil 16 yıl da olsa buradan hakkımızı almadan gitmeyeceğimiz.” diyerek eylemlerinde kararlı olduklarını vurguladı. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Süleyman Soylu, fahiş fiyat uygulayanlara karşı tedbir istedi

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa