30 Eylül 2018 11:43

Meral Akşener, rahip Brunson'la MİT üyelerini takas etmeyi önerdi

Meral Akşener, Brunson'a ilişkin 'Devletim bu kişiye casus diyorsa casustur. Ellerinde bazı MİT mensuplarımız var, takas ile geri getirilsinler' dedi.

Fotoğraf: Gökhan Ceylan/DHA

Paylaş

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, rahip Brunson'a ilişkin "Devletim bu kişiye casus diyorsa casustur. Madem casus olduğuna kanaat getirilmiş, o zaman devletlerarası takas devreye girer. Ellerinde bazı MİT mensuplarımız var. En azından bu çocuklar takas ile geri getirilsin" önerisinde bulundu.

'CHP İLE İŞBİRLİĞİNİ TABAN BELİRLER'

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşe yazısında, İYİ Parti lideri Akşener'le yaptığı sohbeti yazdı.

Sarıkaya, CHP ile İYİ Parti'nin yerel seçimlerde ittifak yapıp yapmayacağına ilişkin sorusunu Akşener'in ‘Hayır' diye kestirip atmadığını ama ‘Evet' de demediğini söyledi.

Akşener konuyla ilgili, "Yerel seçimlerin kendi özelliği vardır, her siyasi parti tabanı çatıdaki dayatmaya karşı çıkar. Zaten yerel seçimin yasal bir zemini yok. Ama taban tavanları zorlar. Bunu bir ittifak olarak görmüyorum. İşbirliği dediğimiz noktayı ‘Evet' veya ‘Hayır' anlamında taban zorlar. İşbirliğini taban belirler. Ona da karşı koymamız zor olur…" diye konuştu.

CHP ile konuyu ele almadıklarını de belirten Akşener ‘bugün için tek başına girecekmiş gibi çalıştıklarını' da söylemiş.

'MANİSA VE MERSİN'İ YÜZDE 100 BİZ ALACAĞIZ'

Sarıkaya, Akşener'in yerel seçim tahminlerini ise yazısında şöyle aktardı:

"Kazanacaklarına kesin gözüyle baktığı il olup olmadığını, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi büyük kentlerde nasıl bir yol haritası izleyeceklerini de sordum.

‘Manisa, Mersin ile Ankara'nın bir metropol büyük ilçesini kesin alırız' yanıtıyla karşılaştım.

Kendi cümlesinden alıntılayıp sordum: 'Siz, ‘işbirliği' dediğiniz için öyle sorayım, CHP ile olası bir iş birliğini aday ismi mi, yoksa taban davranışı mı belirler?'

Akşener aynı netlikte yanıt verdi: "İkisi de olabilir. Görebildiğim şey şu; İstanbul, Ankara İzmir, bir ölçüde Eskişehir, Manisa, Aydın, Antalya, Adana, Mersin çok önemli. Bu şehirlerin tamamı referandumda 'Hayır' oyu verdi. Bunları alabilme imkanımız var… Ama Manisa ve Mersin'i yüzde 100 biz alacağız.

'BRUNSON'A KARŞI MİT MENSUPLARI…'

Akşener, ABD'li rahip Andrew Brunson'un serbest bırakılacağını da ileri sürüp şu öneride bulundu:

"Devletim bu kişiye casus diyorsa casustur. Madem casus olduğuna kanaat getirilmiş, o zaman devletlerarası takas devreye girer. Ellerinde bazı MİT mensuplarımız var. En azından bu çocuklar takas ile geri getirilsin." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Brezilya’daki faşist başkan adayına karşı yüz binler sokakta: O olmaz!

SONRAKİ HABER

Gebze'de Evrensel ile dayanışma etkinliği düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa