11 Eylül 2018 21:48

Morgan Stanley: Merkez Bankası beklentinin üzerinde faiz artırabilir

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, TCMB'nin 13 Eylül'deki toplantısından 425 baz puan faiz artırımı beklediklerini açıkladı.

Fotoğraf: Alex Proimos/Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

Paylaş

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 13 Eylül'deki toplantısından, piyasanın beklentisi olan 325 baz puan artırımın aksine 425 baz puan faiz artırımı beklediklerini duyurdu.

Foreks’te yer alan habere göre Morgan Stanley, doların 6,40’ta kalacağı öngörüsüyle Türkiye’de aralık ayında enflasyonun yüzde 20,7 olarak gerçekleşeceğini tahmin etti. Fiyat ve finansal istikrara yönelik yüksek risklerin devam ettiğini belirten Morgan Stanley, bu durumda Merkez Bankası’nın politika faizini 425 baz puan sıkılaştırarak yüzde 22.0’ye çıkarmasını beklediklerini bildirdi.

Piyasanın beklentisinin Bloomberg anketine göre 325 baz puan artırım yününde olduğuna işaret eden Morgan Stanley, kendilerinin ise 425 baz puan artırım beklediklerini vurguladı.

Morgan Stanley, TCMB’nin aktif gecelik fonlama faizinin hali hazırda yüzde 19.25 olduğuna işaret ederek, bu oran dikkate alındığında fonlama faizinde artışın 275 baz puanda kalacağını belirtti.

Açıklamada, “Enflasyonun finansal istikrar endişeleri ile bir araya gelmesinin TCMB’ni para politikası duruşunu ayarlamasını gerekli kılıyor. TCMB’nin geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama bu beklentiyi teyit ediyor” görüşüne yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Türk burjuvazisinin kendisine dair anlatacak tarihi yok'

SONRAKİ HABER

Üreticiye yok, ithalata var: Yalnızca Rize’de ithal çaya 47 milyon lira verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...