11 Eylül 2018 15:33
Son Düzenlenme Tarihi: 11 Eylül 2018 16:04

2. 'şak'a para kalmadı: TCMB'nin döviz rezervi 18.2 milyar dolara indi

Merkez Bankası'nın geçen yılın sonunda 27.6 milyar dolar olan net döviz rezervi 31 Ağustos’ta 18.2 milyar dolara geriledi.

2. 'şak'a para kalmadı: TCMB'nin döviz rezervi 18.2 milyar dolara indi

Ekran görüntüsü 'CNN TÜRK' YouTube kanalından alınmıştır

Paylaş

Artan döviz kurlarının vatandaşın cebine etkisi tüm yakıcılığıyla sürerken ekonomik gidişata ilişkin olumsuz verilere bir yenisi eklendi. Merkez Bankası'nın günbegün eriyen net döviz rezervinin 31 Ağustos’ta 18.2 milyar dolara gerilediği aktarıldı. Bu rakam akıllara akıllara Necmettin Batırel'in dolar kurunu düşürmeye yönelik "Ben Merkez Bankası olsam 10 milyar dolar şakkadanak satarım. Şaşırır millet, hiç beklemedikleri bir hareket. 'Niye satıyor, nasıl satıyor? Demek ki rezervleri varmış' diyecekler. Dolar düşecek ama biraz yavaş düşecek. Merkez Bankası'nın pili bitecek diye bekleyecekler. Arkadan bir 10 milyar daha satarım, 20. Yetmedi bir 10 daha satarım, bitti" önerisini getirdi. Zira TCMB'nin Batırel'in önerisindeki ikinci 10 milyarı satacak rezervi kalmadı.

Dünya gazetesinden Alaattin Aktaş'ın "Merkez’in net döviz rezervi 18.2 milyar dolara indi" başlıklı köşesinde TCMB'nin net döviz rezervi kaybına şu ifadelerle dikkat çekiliyor:

"Merkez Bankası net döviz rezervi açısından her geçen gün kan kaybediyor. Geçen yılın sonunda 27.6 milyar dolar olan net rezerv, son verinin oluştuğu 31 Ağustos’ta 18.2 milyar dolara geriledi.

Analitik bilanço ve haftalık vaziyette yer alan verilerden yola çıkarak yaptığımız hesaplamalar, Merkez Bankası’nın net döviz rezervindeki kaybın sekiz ayda 9.4 milyar doları bulduğunu gösteriyor.

Türkiye için 9.4 milyar dolarlık kaybın çok da önemli olmadığını söylemek tabii ki mümkün değil. Dikkat edelim; rezerv örneğin 109 milyardan 100 milyara inmiyor. 27.6 milyardan 18.2 milyara düşüş söz konusu.

Yani rezervdeki kaybın oranı çok yüksek. Merkez Bankası sekiz ayda net döviz rezervinin tam yüzde 34’ünü kaybetmiş durumda.

Kabul etmek zorundayız, bu çok yüksek bir oran. Türkiye, örneğin önümüzdeki sekiz ayda mevcut rezervinin üçte birini daha kaybedemez. Artık sınıra gelmiş sayılırız."

Yazısının devamında net döviz rezervinden 8 ayda ortaya çıkan 9.4 milyar dolarlık kaybın 3'te 1'inin ağustos ayında yaşandığına dikkat çeken Alaattin Aktaş, "Net rezerv, ağustos ayında 3.1 milyar dolar azaldı. Bu azalmanın yarıdan fazlası da 24- 31 Ağustos haftasında oluştu. Merkez Bankası’nın net döviz rezervi, ağustos ayının son haftasında 1.8 milyar dolar geriledi. Rezerv, 10-17 Ağustos haftasında da 1.1 milyar dolarlık düşüş gösterdi" ifadelerini kullandı. (EKONOMİ SERVİSİ)

KÖŞE YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN…

ÖNCEKİ HABER

Hamzaoğlu'dan şarbon açıklaması: Halk sağlığı üzerinde kumar oynanıyor

SONRAKİ HABER

Sinemada yapımcı-işletmeci tartışması sonrası yeni düzenlemeler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa