07 Eylül 2018 14:59

Foça’da kirliliğin kaynağı neden açıklanmıyor?

İzmir'de denizde büyük kirliliğe neden olan çevre felaketine ilişkin açıklama yapan Yeni Foça Forum, kirliliğin kaynağının açıklanmasını istedi.

Fotoğraf: Eren Saran/EVRENSEL

Paylaş

İzmir'de denizde yaşanan çevre felaketine ilişkin açıklama yapan Yeni Foça Forum, kirliliğin kaynağının açıklanmasını, deniz suyunun tahlil edilmesini ve temizlik esnasında çalışanların sağlık taramasından geçirilmesini istedi.

Aliağa’da 30 Ağustos’ta yaşanan, Yeni Foça sahillerine kadar ulaşan ve büyük kirliliğe neden olan ancak henüz kaynağı açıklanamayan çevre felaktetiyle ilgili Aliağa Liman Başkanlığı önünde eylem yapan Yeni Foça Forum, çevreyi kirletenlere karşı dava açacaklarını bildirdi.  

Eylemde konuşan EGEÇEP Sözcüsü Fırat Korkmaz, kirliliğin kaynağının açıklanmamasının soru işaretleri yarattığını belirterek “Akıllara ‘Birileri korunuyor mu?’ sorusu geliyor. Yetkililer temizliğin yüzde yüz bittiğini söylüyorlar. Halbuki kaba temizlik daha bitmedi. Hâlâ denizde ve sahilde kirliliği ham petrol ya da fuel oili görmek mümkün. Tamamen temizlendiğini söylemek turizmle uğraşanların işine gelebilir ama halk sağlığını hiçe saymaktır. Öncelikle akredite bir kurumdan tahlil yaptırılması gerekiyor. Ayrıca ilk gün temizlik işinde çalışanların elbiseleri uygun değildi. O nedenle o gün çalışanların sağlık kontrolünden geçirilmesi gerekiyor” dedi.

‘BU FELAKET  SÜRPRİZ OLMADI’

Yeni Foça Forum adına konuşan Bahadır Doğutürk de, yaşanan çevre felaketinin kendileri için sürpriz olmadığını ifade ederek şunları söyledi “Bu bölgede 10 yıldır fütursuzca gelişen sanayiye dikkat çekmek için defalarca eylem yaptık. Aliağa bölgesinde büyük fotoğrafa baktığımızda bu tür felaketleri daha sık yaşama endişesindeyiz. Dolayısıyla Aliağa bölgesinde bu kirletici tesislerin derhal rehabilite edilmesi, bundan sonra yeni bir kirletici tesisin yapılmaması ve bu bölge ile ilgili Mecliste çevre komisyonu kurulması gibi taleplerimiz var. Şahit olduk ki bu bölge için acil bir eylem planları yok. İlk müdahale 24 saat sonra yapılmıştır. Aliağa 24 saat kontrol sisteminin çalıştırılması ve oluşabilecek felaketlere karşı tedbir alınmasını istiyoruz.”

‘ÜSTÜ ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILIYOR’

Avukat Ahu Tahmilci de süreci yargıya taşıyacaklarını bilgisini vererek “Türkiye’de bir çok olayda olduğu gibi bu facianın da üstü örtülmeye çalışılıyor. Konunun takipçisi olacağız ve sorumluların yargılanması için mücadele edeceğiz. Şu anda temizlik çalışmalarının devam ettiği söyleniyor ama sadece yüzeyde görülenlerin temizlenmesi ile bu mümkün değil” dedi.  

Açıklamanın ardından Aliağa Liman Başkanlığına şikayet dilekçeleri verildi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Demirtaş'a 4 yıl 8 ay, Önder'e 3 yıl 6 ay hapis cezası

SONRAKİ HABER

Manisa'da 9 işçi, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...