20 Ağustos 2018 13:52

Gazeteci Meşale Tolu hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı kalktı

'Örgüt üyeliği' suçlamasıyla yargılanan gazeteci ve tercüman Meşale Tolu hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı.

Gazeteci Meşale Tolu hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı kalktı

Fotoğraf: @mesale_tolu/Twitter

Paylaş

Örgüt üyeliği suçlamasıyla yedi ay tutuklu kaldıktan sonra geçen Aralık ayında tahliye edilen Etkin Haber Ajansı (ETHA) çalışanı Meşale Tolu hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırıldığı bildirildi.

DW Türkçe’nin habere göre, Türkiye’deki resmi makamlardan Tolu hakkındaki kararla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Aynı davada yargılanan Tolu’nun eşi Suat Tolu hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının ise devam ettiği bildirildi.

Tolu’ya destek için oluşturulan Meşale Tolu’ya Özgürlük için Dayanışma Çemberi adlı girişim tarafından yapılan basın açıklamasında, Tolu’nun kısa süre içinde Türkiye’den ayrılacağı belirtildi. Basın açıklamasında Tolu hakkındaki davanın devam ettiğine ve hakkında 20 yıla kadar hapis cezası istendiğine dikkat çekilerek “Ne Meşale Tolu için ne de haksız yere tutuklu bulunan diğerleri için adil bir yargılamadan söz edilemez” denildi.

HAKKINDAKİ DAVA DEVAM EDİYOR

Meşale Tolu hakkındaki karar, Almanya-Türkiye ilişkilerindeki yumuşamanın bir işareti olarak yorumlanıyor. Geçen yıl 18 Aralık’ta tahliye edilen Tolu’nun yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için daha önce yaptığı başvurular reddedilmişti. Örgüte üye olmakla suçlanan Tolu hakkındaki davaya 16 Ekim’de devam edilecek.

Alman vatandaşı Tolu, Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel ve insan hakları savunucusu Peter Steudtner’in Türkiye’de tutuklanması geçen yıl Türkiye-Almanya ilişkilerinin gerilmesine neden olmuştu. Yücel ve Steudtner, Alman siyasilerin girişimleri sonucu serbest bırakılmış ve Almanya’ya geri dönmüşlerdi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kahve, çerez, et ve haftada 4 çevrecinin ölümü

SONRAKİ HABER

Fransız Milletvekili Sebastien Nadot: Fransa Yemen'de öldürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa