16 Ağustos 2018 21:40
Son Düzenlenme Tarihi: 17 Ağustos 2018 13:16

1400 Google çalışanından sansürlü arama motoruna karşı imza

Arama motorunun sansürlü bir versiyonunu Çin'de kullanıma açmaya hazırlanan Google'ın 1400 çalışanı projeye karşı imza topladı.

1400 Google çalışanından sansürlü arama motoruna karşı imza

Fotoğraf: Pixabay ve Google

Paylaş

Google çalışanları, Çin'de kullanıma sunulması planlanan sansürlü arama motoru projesine karşı topladıkları 1400 imzayı yönetime iletti.

Daha önce Google'ın Pentagon ile beraber yürüteceği, insansız hava araçlarına yönelik yapay zeka geliştirilmesini amaçlayan 'Project Maven'a karşı imza toplayan şirket çalışanların hedefinde bu kez Çin yönetiminin talebi doğrultusunda geliştirilen "Dragonfly" projesi var.

"Dragonfly" olarak adlandırılan projede, yasaklı web sayfalarının ve 'insan hakları', 'demokrasi', 'din' ve 'barışçıl protesto' gibi arama sözcüklerinin olduğu sonuçların diğer sonuçlardan ayıklanarak kullanıcıya gösterilmemesi hedefleniyor.

Çin yönetiminin talebi doğrultusunda geliştirilen proje tepki çekmiş ve Çin pazarına açılmayı hedefleyen Google'ı eleştirilerin hedefine oturtmuştu.

Google çalışanları, projeden duydukları rahatsızlığı topladıkları imzalarla dile getirdi. İlk kez New York Times tarafından duyurulan imza metninde Google çalışanları, ne üzerinde çalıştıklarını bilmeleri gerektiğini vurgulayarak daha fazla şeffaflık taleplerini dile getiriyor. Çalışanlar ayrıca kendilerinin de parçası olduğu bir etik kurulu oluşturulmasını talep ediyor.

Metinde yer alan taleplerden bazıları şöyle:

"■ Alt seviye çalışanların temsilcilerini de içeren bir etik kurul,

■ Çalışanların tavsiyeleri de dikkate alınarak ombudsmanların atanması,

■ Çalışanların üzerinde çalıştıkları konular hakkında bireysel bir etik seçim yapabilmeleri için yeterli şeffaflık planı,

■ "Etik test durumlarının" yayınlanması; Dragonfly, Maven ve Airgap GCP'nin AI İlkesine göre etik değerlendirmesinin yapılması." (HABER MERKEZİ)

İsmail Gökhan Bayram yazdı: Sansüre yardım ve yataklık

İsmail Gökhan Bayram yazdı: Robotlar savaş alanına inerken

1400 Google çalışanın 'sansürlü arama' metni

 

ÖNCEKİ HABER

'Dersim'de orman yangınlarına son! Doğa ile savaşan insanla barışamaz'

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa