16 Ağustos 2018 11:30
Son Düzenlenme Tarihi: 16 Ağustos 2018 11:36

Danıştay, hukukçu kadrolara mülakat zorunluluğunu iptal etti

Danıştay, Hazine avukatı ve hukuk müşavirliği kadroları ile avukat kadrolarında mülakat zorunluluğunu iptal etti.

Danıştay, hukukçu kadrolara mülakat zorunluluğunu iptal etti

Fotoğraf: Vikiçizer/Wikimedia Commons(CC BY-SA 3.0)

Paylaş

Danıştay, Hazine avukatı ve hukuk müşavirliği kadroları ile avukat kadrolarına sözlü sınavla atama yapılan yönetmeliği, eşitlik ilkesine aykırılığa yol açacağını belirterek iptal etti.

Ankara Barosu, kamu kurum ve kuruluşlarına ilk defa atanacak hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına KPSS grubu puanının yanı sıra yazılı ve/veya sözlü sınavla alım yapılmasını sağlayan düzenlemenim iptali için Danıştaya başvurmuştu.

2012 tarihinde yürürlüğe giren ek maddede Hazine avukatı ve hukuk müşavirliği kadroları ile avukat kadrolarına KPSS puanının yanı sıra yazılı ve/veya sözlü sınava girme zorunluluğu getirilmişti.  Ankara Barosu iptal istemiyle Danıştay 12. Dairesi’nde dava açmıştı.

Yapılan yargılama neticesinde dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesi ile işlemin iptaline karar verdi.  Danıştay gerekçeli kararında bu maddenin, subjektif değerlendirmelere neden olabileceği, eşitlik ilkesine de aykırılık oluşturduğunu vurguladı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Türkiye İşçi Partisi, parti adı ve 'TİP rumuzu' sorununu aştı

SONRAKİ HABER

Tarım işçileri şiddetli yağmurdan sonra çadırsız kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa