07 Ağustos 2018 13:00

DİSK: Başkanlığın 100 günlük programında emek yok, krize çözüm yok

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük eylem planını değerlendirdi, planda emekçilere yer verilmediğini vurguladı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu (Fotoğraf: DİSK)

Paylaş

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu "Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Porgramı”na dair yaptığı yazılı açıklamada “Başkanlığın 100 günlük programında emek yok, krize çözüm yok” dedi.

Türkiye'nin ciddi bir ekonomik kriz ile yüz yüze olduğu bugünlerde, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük icraat programında krize karşı hiçbir ciddi önlemin yer almadığını belirten Çerkezoğlu, “Programda tırmanan enflasyon ve döviz kuru karşısında ne yapılacağına dair tek satır, dahası tek kelime yok. Kanal İstanbul ve Millet Bahçeleri gibi fantastik rant projelerinin yer aldığı programda, milyonların iş ve aş derdiyle ilgili ciddi hiçbir öneri yok” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 100 günlük programında çalışma hayatının temel sorunlarına dair çözümlerin olmadığına dikkat çeken Çerkezoğlu şunları ifade etti: Programda var olan çalışma hayatı ile ilgili hedefler ise oldukça eksik ve yetersiz. Programın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölümündeki 33 hedefin büyük bölümü bazı sosyal hizmetlerin iyileştirilmesi, işverenlere dönük teşviklerden ve teknik düzenlemelerden oluşuyor.

EMEKLİLERE DAİR SKANDAL HEDEF, SKANDAL İTİRAF!

Programın ilk hedefinin emekli aylıklarının 1.000 TL'ye tamamlanmasını oluşturduğunu hatırlatan Çerkezoğlu, “Bu hedef tam bir skandal niteliğinde. Dahası emeklilerle dalga geçilmesi anlamına geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 Haziran 2018 tarihinde yaptığı bir açıklamada 'Bugün ülkemizde az sayıdaki istisna haricinde asgari ücretin altında emekli maaşı alan kimse bulunmuyor' demişti. Erdoğan'ın bu açıklaması ile 100 günlük programda yer alan 'En az 1.000 TL emekli aylığı' hedefi tam bir tezat oluşturuyor. Eğer asgari ücretin altında az sayıda emekli aylığı alan varsa emekli aylıkları en az asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir. 100 günlük programda yer alan 'En az 1.000 TL emekli aylığı' hedefi konfederasyonumuz DİSK'in daha önce yaptığı ve 1.000 TL'nin çok çok altında emekli aylıkları olduğu yönündeki araştırmayı teyit etmektedir. Bu hedef adeta bir itiraf niteliğindedir. Emekli aylıkları konusunda kamuoyu aldatılmıştır, gerçekler saklanmıştır. 100 günlük program ile birlikte emekli aylıkları konusundaki gerçek durum itiraf edilmiştir” dedi.

Çerkezoğlu, programda emeklilikte yaşa takılanlar ve emekli aylıkları arasındaki dengesizliğin giderilmesi hedefinin yer almadığını dile getirdi..

SEÇİM VAADİ OLAN ‘3600 EK GÖSTERGE’ PROGRAMDA YOK!

“Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında sırasında Erdoğan tarafından vadedilen ve AKP'nin seçim beyannamesinde de yer alan bazı memur kategorileri için 3600 ek gösterge de eylem programında yer almadı” diyen Çerkezoğlu yüz binlerce kamu çalışanını ilgilendiren ve seçim sürecinde verilen sözün unutulduğunu vurguladı.

‘PROGRAMDA İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM YOK’

Programın 100 gün içinde işverenlere 5,25 milyar teşvik sağlanmasını öngördüğünün altını çizen Çerkezoğlu, “Ayrıca program başka istihdam teşviklerini de öngörmektedir. Bu teşviklerin büyük ölçüde İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanacağı sır değil. Programda çalışma hayatının temel sorunlarına ilişkin köklü çözümler yer almıyor. İşsizlikle mücadele kısmi tedbirlere ve güvencesiz istihdam biçimlerinin artırılması ile sınırlı bir perspektifle ele alınmış durumda. İstihdam yaratılmasına dönük tedbirler işbaşı eğitimi ve sosyal çalışma programları ile sınırlı. Kalıcı istihdam artışı sağlayacak tedbirler programda yok. Kadın istihdamının nitelikli artışı için insana yakışır işlerdeki temsilinin güçlendirilmesi ve kadın istihdamında cinsiyetçi uygulamalara son verilmesi gibi önlemler yine programda yer bulmadı. Kadınların asıl sorumluluğunu evdeki işler olarak tanımlayan, kadın istihdamını 'annelik' üzerinden ele alan, kadınları çalışma hayatında 'misafir' olarak gören ve bu nedenle güvencesiz-eğreti istihdam biçimlerinin önünü açan yaklaşım 100 günlük programda kendini gösteriyor” dedi.  

TAŞERONDA ADALETSİZLİKLERİ GİDERMEK GÜNDEMDE YOK

Çerkezoğlu, taşeron işçilerinin "kadro"ya alınma sürecinde ve sonrasında açığa çıkan adaletsizliklerin ve eşitsizliklerin giderilmesi yönünde herhangi bir hedefin 100 günlük programda yer almadığına da dikkat çekti.

İLK 100 GÜNDE İŞÇİNİN YAŞAM HAKKI YOK

Çalışma hayatının en temel sorunlarından biri olan iş cinayetleri ve işçi sağlığı ve güvenliği konusunun programda tek satırla da olsa yer almadığının altını çizen Çerkezoğlu şunları söyledi: Ekonomik kriz tehlikesini görmezden gelen, milyonların taleplerine kayıtsız, işçilerin sorunlarını yok sayan, seçim meydanlarında verilen sözlerin yer almadığı, eski söylenenlerin yalanlandığı bu programın ülkenin ve emeğiyle geçinen büyük çoğunluğun temel sorunlarına çözüm olamayacağı açıktır. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Brezilya, sınırını Venezuelalı göçmenlere kapattı

SONRAKİ HABER

RSF: Ikbal gazeteciliği bırakmayı reddettiği için öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa