Antalya’da ‘Hababam Sınıfı’ müzesi kuruldu

Fotoğraf: Hasan Demirbaş/DHA

Antalya’da ‘Hababam Sınıfı’ müzesi kuruldu

Ertem Eğilmez’in yönetiminde Rıfat Ilgaz’ın kitabından uyarlanan Hababam Sınıfı'nın karakterleri, Kepez Belediyesi'nin açtığı müzede bir araya geldi.

Türkiye sinemasının efsane karakterleri “İnek Şaban”, “Güdük Necmi”, “Badi Ekrem”, “Mahmut Hoca”, “Hafize Ana” ve “Damat Ferit”, Antalya'nın Kepez Belediyesinin Hababam Müzesi’nde bir araya geldi. Rıfat Ilgaz’ın yazdığı ve Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini yaptığı efsane film “Hababam Sınıfı”, bu müzeyle yeniden hafızaları tazeleyecek. 7’den 70’e herkesin izlerken kahkahaya boğulduğu Yeşilçam’ın unutulmaz filminin birçok unsuru bu müzede yer alıyor. Esentepe Mahallesi’ndeki Amir Ateş Semt Konağı’nda kapısını ziyaretçilerine açacak müzede, Hababam Sınıfı’nın çekildiği ana mekan sınıf yer alıyor.

1975 YILINA GÖTÜRÜYOR

Fotoğraf: Hasan Demirbaş/DHA

Hababam Sınıfı’nın hatıralarından oluşturulan müzede Kemal Sunal, Tarık Akan, Adile Naşit, Münir Özkul ve Halit Akçatepe’nin silikon heykeli, sıraların üzerinde de Hababam Sınıfı Yazarı Rıfat Ilgaz, Yönetmen Ertem Eğilmez, filmde rol alan Adile Naşit, Cem Gürdap, Sıtkı Akçatepe, Kemal Sunal, Münir Özkul, Muharrem Gürses, Ahmet Sezerel, Feridun Şavlı ve Tarık Akan’ın birer fotoğrafı bulunuyor. Sınıfın duvarlarıysa filmden kesitlerin bulunduğu fotoğraflarla süslendi.

‘SİNEMA KENTİ OLAN ANTALYA’YA YAKIŞTI’

Fotoğraf: Hasan Demirbaş/DHA

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya’nın ilk tematik sinema müzesini oluşturduklarını söyledi. 1975 yılında başlayıp 1981 yılına kadar devam eden “Hababam Sınıfı” filmleri serisinin sınıf setini bir araya getirdiklerini dile getiren Tütüncü, “Antalya, Türkiye’nin film festivaline ev sahipliği yapmış ve adından uzun yıllar adını Altın Portakal ile söz ettirmiştir. Sinema tarihine yön veren şehir Antalya’da sinema ile ilgili ne yapılsa kente değer kazandırır. Biz de Antalya’ya çok iyi gelecek düşüncesiyle bu müzeyi kazandırmış olduk. Hem Türk sinemasındaki hatıraları ön plana çıkarmak hem de Antalya’nın festival kenti olmasına vurgu yapmak istedik” dedi.

Fotoğraf: Hasan Demirbaş/DHA

Adile Naşit’in zili, Akil Hoca’nın kalın gözlükleri, dönemin oyuncularının elbiselerine kadar ciddi bir koleksiyon oluşturduklarını kaydeden Tütüncü, “Koleksiyonun çoğu orijinal, bazıları replika. Buraya giren herkes zaman tünelinden geçerek 1975’e kadar gidecek. Yeşilçam’ın tozlu hatıralarını biraz daha gün yüzüne çıkarabileceğimiz çok farklı bir müze oldu. Koleksiyonu ve sergileme yöntemleri ile tematik bir sinema müzesi kazandırmanın mutluluğu yaşıyoruz. Hayatta olan oyuncularımız açılışa katılacak” diye konuştu. Müzenin açılışı ise 8 Ağustos’ta yapılacak. (Antalya/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Ağustos 2018 16:46
www.evrensel.net