30 Temmuz 2018 18:35

Bozcaada'da sökülen asbestli gemi TBMM'ye taşındı

İzmir Milletvekili Murat Bakan: Söz konusu geminin ‘asbest yoktur’ raporu var mıdır? Varsa nerededir ve neden paylaşılmamaktadır?

Fotoğraf: Meliha Coşkun

Paylaş

İzmir Milletvekili Murat Bakan, Evrensel'in gündeme taşıdığı Bozcaada'da denizin içinde sökülen asbestli gemiyi TBMM'ye taşıdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği yazılı soru önergesinde Bakan, Bozcaada’nın Beylik Koyu’nda 2014 yılında karaya oturan ‘Mercy Cod (NIL-K)’ isimli kuru yük gemisi tüm uyarılara rağmen denizin içinde söküldüğünü anımsatarak, bu söküm işleminin Bozcaada Kaymakamının öncülüğünü yaptığı bir törenle gerçekleştirildiğine vurgu yaptı. Gemi sökülmeden önce "asbest yoktur" içerikli bir rapor hazırlandığını belirten Bakan, gemiden geride kalan parçalarda geçtiğimiz günlerde yapılan incelemelerde asbest tespit edildiğini ifade etti. 

Bakan önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi;

  1. ‘Mercy Cod (NIL-K)’ isimli kuru yük gemisi sökülmeden önce, çevreye ve canlı yaşamına yönelik tehdit oluşturup oluşturmayacağına dair bilimsel çalışma yapılmış mıdır? Yapıldıysa raporun detayları nedir? Yapılmadıysa neden yapılmamıştır?
  2. Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) yetkilisi, gemi sökülmeden önce alındığı söylenen ‘asbest yoktur’ raporunun olmadığını ifade etmiştir. Söz konusu geminin ‘asbest yoktur’ raporu var mıdır? Varsa nerededir ve neden paylaşılmamaktadır? Yoksa, böyle bir rapor olmamasına rağmen gemi sökümü neden yapılmıştır?
  3. Bakanlığınız, gemi sökümü tamamlandıktan sonra, sökümün yapıldığı bölgede (karada, denizde ve havada) çevreye ve canlı yaşamına yönelik bir tehdit olup olmadığını denetlemiş midir? Denetlemediyse hangi gerekçeyle denetlememiştir? Denetlediyse, denetim sonucu hazırladığı raporun detayları nedir? 
  4.  Sökümü yapılan geminin parçaları nerededir? 
  5. Gemi sökümü sonrası yapılan incelemelerde bölgede çevreyi ve canlı yaşamını tehdit eden asbest tespit edilmiştir. Söküm için izin veren ve sökümü yapanlar hakkında yasal işlem başlatılacak mıdır?
  6. Sökümün yapıldığı bölgedeki çevre ve canlı yaşamını tehdit eden etkenlerin belirlenerek bölgenin temizlenmesi için neler yapılacaktır?

 

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Rahip Brunson'ın avukatı ev hapsi kararına itiraz etti

SONRAKİ HABER

Türkiye Süper Ligi'ni de içeren PES 2019'un demosu yayınlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...