27 Temmuz 2018 03:05

Ali Deniz’e bir doğum günü mektubu

'Acı dolu, hüzün dolu bir mektup olmasını istemiyorum... Kimse okuyup ağlamasın tam tersine doğum günü çocuğuyla olan en güzel anlarını hatırlasın'

Fotoğraf: İnanç Yıldız/EVRENSEL

Paylaş

Berfin BEYAZ

Ne kısa yazmak istiyorum seni ne de uzun. Seni anlatmaya hangi kelimeler uygun olur diye düşündüm durdum hep. “Yoldaş gibi yoldaş” demek en yerinde olanı, herkesin de seni en iyi tanıyacağı laf oldu bence. Beni en doğru, en içten, en güzel ve en gerçek yoldaşlık duygusuyla tanıştırdığın için teşekkür ederim. Adım gibi eminim senin gibi birini daha tanımayacağım. Seni tanıyanlar da bilir tanımayacaklarını. Kimse sen gibi olmayacak biz de kimsenin sen olmasına izin vermeyeceğiz zaten.

Her şeye karşı gülebilmeyi öğreten bir çocuktu Ali Deniz. Ölümden korkan ama bir yandan da nasıl ölmek istediğini insanlarla paylaşarak eğlenen birisiydi. Yaşanan her kötü şeye karşı hayatın iyilikle, güzellikle devam ettiğini ısrarla savunur ve buna göre hareket ederdi. Düştüğü yerden kalkar ve bu düşüncesini de insanlara aşılamak için çabalardı. Acısına inat umut ve neşeyle doluydu kalbi. “Ali Deniz şöyle derdi, böyle derdi.” diyerek güç bulduk ve toparlayabildik kendimizi. Fotoğraflarıyla değil de yaşamıyla, yaşama prensibiyle onu yaşatma yoluna girdik. Okuduğu kitaplarla, insani ilişkileriyle, davranışlarıyla... Sessiz ve sedasızca.

Acı dolu, hüzün dolu bir mektup olmasını istemiyorum bunun, sığdırmayacağım onca şeyi. Kimse okuyup ağlamasın tam tersine doğum günü çocuğuyla olan en güzel anlarını hatırlasın, çünkü gülerek hatırlanmak isterdi Ali Deniz. Acıya gülerek karşı veren bir çocuktu.

Ardından bir kere bile kötü bir şey duymadığımız aylar, haftalar geçti. Bugün doğum günün. Bir sürü şey yazılacak yine sana, okudukça mutlu olacağız iyi ki böyle birisi hayatımıza iz bırakmış diye... İyi ki geçtin hayatımdan, iyi ki karanlığın içinden çekip çıkardığın renklerini kattın hayatıma. Yaşasaydın 22 yaşında olacaktın demek istemiyorum, yaşın hep 19 can içim! Yaşadığın değil yaşattığın yılları kutlayacağız artık 27 Temmuz’da. Hayata hayat kattığın, doğaya yaşam, bize umut verdiğin 3. yaşın kutlu olsun. Renklerini kattığın çiçeklerin güzelliğini ansın toprağında. İyi ki vardın, yüreğimizin en derininde var olacaksın.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal: OHAL yasallaştı

SONRAKİ HABER

14 yaşındaki kız çocuğunun amcası tarafından 10 yıldır istismar edildiği ortaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa