12 Temmuz 2018 04:38
Son Düzenlenme Tarihi: 11 Temmuz 2018 22:43

Özelleştirme demek tren faciası demektir!

Demiryolu işçileri, Çorlu'da 24 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan tren kazasına ilişkin görüşlerini yazdı.

Özelleştirme demek tren faciası demektir!

Fotoğraf: Özgün Tiran/AA

Paylaş

Demir yollarından bir grup işçi

Merhaba Evrensel gazetesi okurları…

Uzun süredir demir yollarında çalışan işçiler olarak sizlerle demir yollarında meydana gelen tren katliamı ile ilgili birkaç şey paylaşmak istiyoruz. Bu kaza demir yollarında ilk değildi. Demir yolu tarihinde yüzlerce kaza olmuştur. Bu tren kazalarının büyük çoğunluğu bazen demir yolu emekçilerinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanırken, geçitlerde ya da demir yolu içerisinde meydana gelen kazalarda da insanlarımız hayatını kaybetmiştir.

Bunun için çok az bir zaman geriye doğru hafızamızı taradığımızda Sakarya’nın Pamukova ilçesinde hızlandırılmış tren projesi doğrultusunda yine bir yolcu treni kazası olmuştu. Bu kazada da hayatını kaybedenler olmuş ve yüzlerce insanımız yaralanmıştı. Bu kazanın sorumlusu demir yolu emekçisi olarak çalışan makinist kardeşimize ceza kesilmişti. Halbuki bu kazanın tek sorumlusu vardı. Hızlandırılmış tren projesini bir an önce faaliyete geçirmek ve yolcuyu taşırken kâr odaklı düşünüldüğü için seçimlerden önce hızlandırılmış bir şekilde gösterişli bir şekilde açmışlardı.

Fakat hızlandırılmış tren projesi yüzlerce insanımızın yaralanmasına ve bir kaç insanımızın ölmesine sebep olmuştu. Bunun sonucunda bu hatta bir süre tren faaliyetleri durdurulmuştu. Geçtiğimiz gün meydana gelen tren kazası ise yine beni demir yolu emekçisi olduğum için sarstı. Buradan yetkililere birkaç sorumuz var…

1) Seyrüsefere açık olmaması gereken bir yoldan bu yolcu treni nasıl ve kimlerin emri doğrultusunda geçirilmeye çalışılmıştır?

2) Bu yolun yapımı bitmeden neden yolcu taşımacılığı yapan bir tren sefere konmuştur?

3) Yol yapımı devam eden ve ihalesi iptal edilen bir yolun bakımı ve gerekli güvenlik önlemleri alınmamıştır?

4) Bu yolda bulunan menfezin herhangi bir doğal olayda zarar göreceği ortadayken, kaza riski yüksek olan bir yolun zemin etüdü yapılmadan demir yolu hattının yapılması ya da yenilenmesi orada yetkili amirlerin gözünden nasıl kaçırılmıştır?

Bütün bu sorular ışığında demir yollarında bir özelleştirmenin hızlı bir şekilde ilerlediğinin göstergesidir! Alt yapı bakım hizmetleri ve Taşımacılık AŞ. diye ikiye bölünmesi demir yollarında meydana gelecek bütün kazalara ve sorunlara yol açmıştır.

Demir yolu bir bütündür. Alt Yapı Hizmetleri ve Taşımacılık AŞ diye ikiye bölünmüş bir sistem saçmalığı derhal son bulmalıdır. Demir yollarında anlaşması bulunan bütün şirketlerin anlaşmaları iptal edilmelidir. Demir yollarının özelleştirilmesi son bulmalıdır. Demir yolları emekçilerindir satılamaz. Demir yolları kâr odaklı değil, amme hizmeti olarak görülmelidir. Buradan kazada hayatını kaybedenlere başsağlığı ve yaralıların da bir an önce iyileşmesini temenni ediyoruz.

Teşekkürler...

ÖNCEKİ HABER

ODTÜ mezunları geleceklerinden kaygılı

SONRAKİ HABER

Dere yatağında cesedi bulunan kadın, eski eşi tarafından öldürülmüş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa