03 Temmuz 2018 10:24

Galataport Projesi kapsamında İstanbul Modern binası da yıkıldı

Galataport projesi kapsamında İstanbul Modern Sanat Müzesi'nin bulunduğu 4 Numaralı antrepo da yıkıldı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Galataport adıyla binilen Salıpazarı Kruvaziyer Limanı projesi için çalışmalar sürüyor. Yıkılması tepkilere neden olan tarihi yolcu salonunun olduğu bölümde çalışmaların hızlandığı görülürken, projede son olarak bir süre önce taşınan İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin bulunduğu 4 Numaralı antrepo da yıkıldı.

Karaköy Rıhtımından Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsüne kadar uzanan 1.2 kilometrelik sahil şeridinde çalışmalar 2016 yılı sonunda başlamıştı. Önce limanın Karaköy bölgesinde bulunan tek ve iki katlı yolcu kabul ve pasaport işlemlerinin yapıldığı eski binalar ve antrepoların yıkım işi tamamlanmıştı. Daha önce yenileme ve güçlendirme yapılması planlanan Tarihi Karaköy Ana Yolcu Salonu da yıkılan binalar arasına katılmıştı. 2002 yılında Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından ‘Korunması gereken kültür varlığı’ olarak tescil edilen tarihi binanın yıkılması meslek odalarının ve halkın tepkisine neden olmuştu. İnşaatı yapan firma tarafından aslına uygun bir şekilde yeniden yapılacağı açıklanan binadan geriye, yol tarafında bulunan küçük bir kısım ayakta kalmıştı.

4 NO’LU ANTREPO YIKILDI

DHA'nın haberine göre; proje alanında çalışmalar hızla sürerken alan içinde yer alan ve bir süre önce taşınan İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin bulunduğu bina da yıkıldı. Tamamen yıkılan antrepodan geriye enkaz kaldı. İstanbul Modern Müzesi 22 Mayıs 2018 tarihinde çalışmalar nedeniyle 14 yıldır bulunduğu 4 No’lu antrepodan Beyoğlu Meşrutiyet Caddesi’ndeki eski Union Française binasına taşınmıştı. İstanbul Modern’in, 3 yıllık inşa süresinin ardından aynı yerde yeniden yapılan binasına dönmesi bekleniyor. Proje tamamlandığında, İstanbul Limanına 6 binden daha fazla yolcu kapasiteli dev yolcu gemileri yanaşabilecek.

GALATAPORT PROJESİ NEDİR?

Karaköy Salıpazarı Limanı, 2013 yılında Doğuş Holdinge 702 milyon TL karşılığında satıldı. Şubat 2015’te Galataport projesine başlandı. Temmuz 2016 yılında gerekli izinlerin alındığı belirtildi. İnşaatın 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor. Ağustos 2016’da projenin finansmanı için 6 Türkiye kökenli bankayla toplam 3.3 milyar TL kredi anlaşmaları yapıldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Minibüs, römork takılı traktöre arkadan çarptı: 20 yaralı

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa