TBMM'nin sadece yüzde 17.1'i kadın

Fotoğraf: Evrim Aydın/AA

TBMM'nin sadece yüzde 17.1'i kadın

24 Haziran seçim sonuçlarına göre, 600 milletvekilinin olduğu TBMM’de sadece 103 kadın milletvekili yer alacak. 

TBMM’de sandalye sayısı arttı, parti sayısı arttı ama kadın milletvekili sayısı düşük yine oranlarda kaldı. 600 sandalyeli mecliste temsil edilecek 5 partinin sıralarında toplam 103 kadın milletvekili yer alacak. Bu sayı meclisin sadece 17.1’ine denk geliyor. 

24 Haziran seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre partilere göre kadın milletvekili dağılımı şöyle: 

AKP’nin 295 vekilinin 52’si yani yüzde 17.6’sı, 
CHP’nin 146 vekilinin 18’i yani yüzde 12.2’si, 
HDP’nin 67 vekilinin 25’i yani yüzde 37.3’ü, 
MHP’nin 49 vekilinin 5’i yani yüzde 10.4’ü, 
İYİ Parti’nin 43 vekilinin yalnızca 3’ü yani yüzde 6.9’unu kadın vekiller oluşturuyor.

1 Kasım 2015 seçimlerinde 550 milletvekilinden 76’sı kadındı. Yani kadın vekiller meclisin yüzde 13.8’ini oluşturuyordu. Bunların siyasi partilere göre dağılımı ise şöyleydi: AKP’den 31, CHP’den 20, MHP’den 4 ve HDP’den 32 kadın vekil Meclis’e girmişti.

3 İLDE HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ YOK

33 ilde ise hiç kadın milletvekili seçilemedi. O iller şöyle: Adıyaman, Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Dersim, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sinop, Uşak, Yozgat, Zonguldak.

ADANA 

AKP: Jülide Sarıeroğlu, 
CHP: Müzeyyen Şevkin, 
HDP: Tülay Hatımoğulları Oruç 
MHP: Ayşe Sibel Ersoy 

AFYONKARAHİSAR 

CHP: Burcu Köksal 

AĞRI 

HDP: Dirayet Dilan Taşdemir 

AKSARAY 

AKP: İlknur İnceöz

ANKARA 1. Bölge 

CHP: Gamze Taşcıer 
HDP: Filiz Kerestecioğlu Demir 

ANKARA 2. Bölge 

AKP: Lütfiye Selva Çam, Arife Polat Düzgün, Zeynep Yıldız 
MHP: Nevin Taşlıçay 

ANKARA 3. Bölge 

AKP: Asuman Erdoğan

ANTALYA 

AKP: Sena Nur Çelik, 
İYİ Parti: Tuba Vural Çokal 

AYDIN 

MHP: Deniz Depboylu 

BALIKESİR 

AKP: Belgin Uygur, Pakize Mutlu Aydemir 

BARTIN 

CHP: Aysu Bankoğlu 

BATMAN 

HDP: Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran

BOLU 

AKP: Arzu Aydın 

BURSA 1. Bölge 

AKP: Emine Yavuz Gözgeç 
CHP: Lale Karabıyık, Nurhayat Altaca Kayışoğlu 

BURSA 2. Bölge 

AKP: Vildan Yılmaz Gürel

ÇANAKKALE 

AKP: Jülide İskenderoğlu

DENİZLİ 

AKP: Nilgün Ök 
CHP: Gülizar Biçer Karaca

DİYARBAKIR 

AKP: Oya Eronat 
HDP: Salihe Aydeniz, Remziye Tosun, Semra Güzel, Dersim Dağ

DÜZCE 

AKP: Ayşe Keşir 

EDİRNE 

AKP: Fatma Aksal 
İYİ Parti: İmren Çakırlar 

ELAZIĞ 

AKP: Sermin Balık, 

ERZURUM 

AKP: Zehra Taşkesenlioğlu 

ESKİŞEHİR 

AKP: Emine Nur Günay 
CHP: Jale Nur Süllü

GAZİANTEP 

AKP: Derya Bakbak

HAKKARİ

HDP: Leyla Güven 

HATAY 

CHP: Suzan Şahin

ISPARTA 

İYİ Parti: Aylin Cesur 

İSTANBUL 1. Bölge 

AKP: Ravza Kavakcı Kan, Mihrimah Belma Satır, Müşerref Pervin Tuba Durgut 
CHP: Gamze Akkuş İlgezdi, Saliha Sera Kadıgil Sütlü
HDP: Pervin Buldan

İSTANBUL 2. Bölge 

AKP: Fatma Betül Sayan Kaya, Serap Yaşar, Canan Kalsın, İffet Polat 
HDP: Oya Ersoy, Hüda Kaya 

İSTANBUL 3. Bölge 

AKP: Tülay Kaynarca, Emine Sare Aydın Yılmaz, Rümeysa Kadak, Alev Dedegil 
CHP: Sibel Özdemir, Emine Gülizar Emecan
HDP: Dilşat Canbaz Kaya, Züleyha Gülüm 
MHP: Arzu Erdem, 

İZMİR 1. Bölge 

AKP: Ceyda Bölünmez Çankırı, 
CHP: Selin Sayek Böke, 
HDP: Serpil Kemalbay Pekgözegü 

İZMİR 2. Bölge 

CHP: Sevda Erdan Kılıç 

KAHRAMANMARAŞ 

AKP: Habibe Öçal 

KAYSERİ 

AKP: Hülya Nergis 

KOCAELİ 

AKP: Radiye Sezer Katırcıoğlu, Emine Zeybek 
CHP: Fatma Kaplan Hürriyet 

KONYA 

AKP: Leyla Şahin Usta, Gülay Samancı
MHP: Esin Kara

KÜTAHYA 

AKP: Ceyda Çetin Erenler 

MALATYA 

AKP: Öznur Çalık, 

MANİSA 

AKP: Semra Kaplan Kıvırcık 

MARDİN 

HDP: Pero Dundar, Ebru Günay 

MERSİN 

AKP: Zeynep Gül Yılmaz 
HDP: Fatma Kurtulan 

MUĞLA 

AKP: Yelda Erol Gökcan 

MUŞ 

HDP: Gülüstan Kılıç Koçyiğit 

SAKARYA 

AKP: Çiğdem Erdoğan Atabek 

SAMSUN 

AKP: Çiğdem Karaaslan 
CHP: Neslihan Hancıoğlu 

SİİRT 

HDP: Meral Danış Beştaş 

SİVAS 

AKP: Semiha Ekinci 

ŞANLIURFA 

AKP: Zemzem Gülender Açanal 
HDP: Ayşe Sürücü 

ŞIRNAK 

HDP: Nuran İmir, 

TEKİRDAĞ 

AKP: Çiğdem Koncagül 
CHP: Candan Yüceer 

TOKAT 

AKP: Özlem Zengin 

TRABZON 

AKP: Bahar Ayvazoğlu, 

VAN 

HDP: Bedia Özgökçe Ertan, Muazzez Orhan 

YALOVA 

AKP: Meliha Akyol

(Kaynak: Ekmek ve Gül)

Son Düzenlenme Tarihi: 25 Haziran 2018 17:41
www.evrensel.net
ETİKETLER erken seçimTBMM