30 Mayıs 2018 17:53

Papua Yeni Gine'de Facebook 1 aylığına yasaklanacak

Papua Yeni Gine, Facebook’u 1 aylığına yasaklayacak. Gerekçe: Ülke üzerindeki etkilerini değerlendirmek.

Papua Yeni Gine'de Facebook  1 aylığına yasaklanacak

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Papua Yeni Gine’de, sosyal paylaşım sitesi Facebook bir ay süreyle yasaklanacak. İletişim Bakanı Sam Basil, kararın Facebook’un ülke üzerindeki etkilerini değerlendirmek için alındığını açıkladı. Platformda pornografik içerik ve yalan haber paylaşan kişilerin tespit edileceğini belirten Basil, Facebook’a rakip olacak benzer bir sosyal paylaşım sitesi kurabileceklerini de duyurdu.

Yasağın ne zaman başlayacağı bilinmiyor. Ancak uygulamanın, Papua Yeni Gine’nin Kasım’da ev sahipliği yapacağı Asya-Pasifik İşbirliği Zirvesine denk getirileceği öne sürülüyor.

İNTERNET ERİŞİMİ YÜZDE 10

Yaklaşık 8 milyon nüfuslu Papua Yeni Gine’de halkın sadece yüzde 10’unun internete erişimi var. Ancak ülkede internetle ilgili sıkı bir mevzuat yürürlükte.

Merkezi Londra’da bulunan Cambridge Analytica adlı analiz şirketinin 50 milyon Facebook profiline ait verileri usulsüz olarak kullandığı ortaya çıkmıştı.

Bu skandalın ardından Facebook eleştirilere hedef olmuş ve şirket yalan haber yayılmasına karşı mücadelede yetersiz kalmakla suçlanmıştı. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Trump’ın İngiltere ziyaretini İngiliz halkı istemiyor

SONRAKİ HABER

RTÜK'ün yeni başkanı Ebubekir Şahin oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa