Çerkesler: Soykırım tanınsın, anadilde eğitim hakkı verilsin

Çerkes soykırımının 154. yılında İstanbul, Kocaeli ve Kayseri'de yürüyüş yapan Çerkesler anadilde eğitim ve soykırımın tanınması taleplerini yineledi.

21 Mayıs 2018 21:26
Son Düzenlenme Tarihi: 22 Mayıs 2018 18:01
Paylaş

1864 yılında Çarlık Rusya tarafından gerçekleştirilen Çerkes sürgünü ve soykırımının 154. yılında İstanbul, Kocaeli ve Kayseri'de yürüyüş yapan Çerkesler, anadilde eğitim taleplerinin karşılanmasını ve soykırımın tanınmasını istedi.

İSTANBUL TAKSİM'DE ANMA YÜRÜYÜŞÜ

Çerkes Dernekleri Federasyonu, Taksim'de anma yürüyüşü düzenledi. Galatasaray Lİsesi önünde yapılan anma töreninin ardından grup Rusya Konsolosluğu'na kadar yürüdü. Galatasaray Lisesi önünde yapılan anma töreninde konuşan Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı Nusret Baş, Çerkeslere yapılan Soykırım'ın kabul edilmesi gerektiğini belirterek "Bugün 21 Mayıs, bu tarih Kafkasya halkları için koyu bir karanlığı simgeler. Çünkü 21 Mayıs 1864, kılıç, top ve tüfek mermileriyle ağır bir soykırımdan geçirilen Çerkeslerin, Kafkasya halklarının vatanlarından sökülüp atılarak yok oluşa mahkum edildiği tarihtir" dedi. Nusret Baş, Cumhurbaşkanı ErdoğanIn yayımladığı mesajı okudu.

Yapılan basın açıklamasının ardından sürgün edilen Çerkeslerin yolda yazdıkları ağıtlar hep bir ağızdan okudu. Anma töreninin ardından grup Rusya Konsolosluğu önüne çelenk koymak için yürüyüşe geçti. Çerkes bayrağı ve ellerindeki dövizlerle yürüyüşe geçen grup, "Çerkesya Rus toprağı olmayacak", "Soykırımcı Rusya Çerkeslere hesap ver", "Yaşasın Çerkeslerin direnişi", "Soykırım insanlık suçudur" sloganlarını attı. Rusya Konsolosluğunun önünde bekleyen polis, konsolosluğa çelenk bırakılmasına izin vermedi. (DHA)

KOCAELİ'DE SÜRGÜN EDİLENLERİN KARAYA ÇIKTIKLARI YERDE BULUŞULDU

Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı Babalı Sahili'nde de bir anma töreni düzenlendi. Törene Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Atanur Aksoy, Abhazya'nın Türkiye Temsilcisi Vadim Haraziya'nın yanı sıra başta İstanbul, Ankara, İzmit, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Eskişehir ve Bursa gibi illerden olmak üzere Türkiye'nin birçok bölgesinden Abhaz ve Çerkesler katıldı. Anma töreninde sürgünde ölenler için dua edilirken kıyıya çıktıkları sahile çelenk ve karanfiller bırakıldı.

Törende konuşan Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Atanur Aksoy, "Atalarımız bundan 154 yıl önce vatanını korumak için uzun yıllar sürdürdükleri savaşı kaybetmiş ve anavatanlarından adeta koparılarak sürgüne zorlanmıştır. Kafkas Sürgünü tarihin tanıklık ettiği en dramatik olaylardan biridir. Ecdadımızın sırtı Abhazya'ya döndürülmüş, Karadeniz'in karanlık ve soğuk yüzü ise önlerine koyulmuştur. Osmanlı kıyılarına gelinceye dek gemilerdeki salgın hastalıklar, susuzluk, açlık ve tarifsiz dram sonucu karaya çıkanların sayısı gemiye bindirilenlerin yarısı kadar bile yoktu. İşte bu yüzden Karadeniz en çok bize karadır" dedi.

Tören, geleneksel Nart Ateşi'nin yakılmasıyla sona erdi. (DHA)

KAYSERİ'DE SESSİZ YÜRÜYÜŞ

Kayseri'de Kafkas Derneği’nin çağrısıyla bir araya gelen Çerkesler, soykırımı lanetledi. Başta Rusya ve Türkiye olmak üzere tüm dünyada sürgünün ve soykırımın tanınması istendi.

Düzenlenen "Sessiz yürüyüş" öncesi konuşan Kayseri Kafkas Derneği Başkanı Hayrettin Seyhan, “154. yıl önce sürgüne ve soykırıma uğramış bir millet olarak, tarihin en büyük soykırımını lanetliyoruz. Başta Rusya ve Türkiye olmak üzere soykırımın ve sürgünün tanınmasını istiyoruz” dedi.

Çerkesler olarak taleplerini sıralayan Seyhan, “Çifte vatandaşlık ve geri dönüş haklarının sağlanması, anadilde eğitim talebinin karşılanması, soykırımın tüm dünyada tanınması, asimilasyonlara son verilmesini ve anadilde yayın yapan radyo ve tv kanalı bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Fotoğraf: Evrensel

Yürüyüşün ardından iftar programı ile anma etkinliği son buldu. (Kayseri/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

UBER aracı zannettikleri minibüsün yolunu kestiler

SONRAKİ HABER

Şair Enver Ercan ölümünün 1. yılında anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa