16 Mayıs 2018 10:50

Daily Telegraph: Erdoğan’ı ağırlamak İngiltere’nin çıkarına uygun

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Daily Telegraph'ın başyazısında, 'Erdoğan savunulması kolay biri değil' denildi ancak ziyaret savunuldu.

Daily Telegraph: Erdoğan’ı ağırlamak İngiltere’nin çıkarına uygun

Fotoğraf: Halil Sağırkaya/AA

Paylaş

İngiltere’nin muhafazakar/merkez sağ çizgideki gazetesi Daily Telegraph’ta çıkan başyazıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İngiltere ziyareti ele alındı. “Erdoğan'ı ağırlamak” başlıklı yazıda, Erdoğan’ı Londra'da kabul etmenin İngiltere’nin çıkarına olduğu belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin aktardığı yazıya göre “Erdoğan'ın İngiltere ziyaretine, otokratik yönetimine karşı beklenen protestoların eşlik ettiğini” söyleyen gazete, “Yine olağan insanlardan Erdoğan’ın İngiltere'ye gelmemesi için olağan talepler vardı. Aslında, bazı solcular istediklerini elde ederlerse bu ülkeye, belki Hamas liderleri dışında kimsenin resmi ziyarete gelmesine izin verilmez” deniliyor.

Yazı şöyle devam ediyor:
“Cumhurbaşkanı Erdoğan savunulması kolay biri değil. Kendisini eleştiren gazetecileri ve muhalefet eden siyasetçileri hapse attı. Son yıllarda Atatürk'ün kurduğu, dünyanın en başarılı Müslüman ve laik ülkesini İslami Cumhuriyeti'ne benzer bir şeye dönüştürdü. Ama Erdoğan'ı İngiltere'ye davet etmek için bu aşırılıkları savunmak gerekmiyor. Erdoğan, dünyanın en çalkantılı bölgesinde anahtar önemdeki stratejik bir konumda olan, büyük ve güçlü bir ülkenin lideri.”

‘BATI, TÜRKİYE İLE ARASINI İYİ TUTMALI’

Daily Telegraph, ayrıca Türkiye'nin bir NATO üyesi olmasına karşın “Onlarca yıllık düşmanlığı bir kenara bırakıp Suriye’de bir ateşkes yapmayı Rusya’yla ortak bir davaya dönüştürdüğünü” söylüyor ve yazıya şu satırlarla son veriyor:
“Batı'nın, siyaset yapıcılar tarafından uzun süredir Avrupa'da barışı korumak ve Ortadoğu veya Rusya'dan yükselebilecek tehditlere karşı muhafız olarak görülen Türkiye'yle arasını iyi tutması gerekiyor. Ankara'nın tersine, protestocular burada istediklerini söylemekte özgür, ancak Erdoğan'ı burada ağırlamak İngiltere'nin ulusal çıkarlarına uygun.” (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Tüzel: Birlik ihtiyacı bugün de sürüyor

SONRAKİ HABER

Saadet Partisinin il il belediye başkan adayları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa