12 Mayıs 2018 15:03
Son Güncellenme Tarihi: 13 Ağustos 2018 20:48

Alaattin Çakıcı kimdir?

Suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı kimdir?

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Alaattin Çakıcı 20 Ocak 1953'te, Trabzon'un Arsin ilçesine bağlı Fındıklı köyünde doğdu.

Alaattin Çakıcı, 17 Ağustos 1998'de Türkiye ve Avusturya polisiyle birlikte düzenlenen bir operasyonla, modacı Canan Yaka ile sanatçı Selçuk Ural'ın kızı Aslı Ural'la birlikte Fransa'nın Nice kentinde yakalandı. Çakıcı'nın üzerinden Nedim Caner adına düzenlenmiş kırmızı bir pasaport ve 17 bin dolar çıktı.

Borsacı Adil Öngen'in kurşunlanmasıyla ilgili davaya katılan Çakıcı, yurtdışında Millî İstihbarat Teşkilatı adına çalıştığını ve hep devleti koruduğunu ama "piyon gibi" kullanıldığını öne sürdü. Çakıcı, en demokratik ve gelişmiş ülkelerde bile derin devletin var olduğunu ve olması gerektiğini savundu "ama bizdekilerin cılkı çıkmış" diye ifade verdi.

Millî İstihbarat Teşkilatı'nın Eski Yurtdışı İstihbarat Başkanı Nuri Gündeş, NTV'de derin devlet konusunun tartışıldığı canlı yayında Alaattin Çakıcı'dan söz ederken, "Dinliyorsa yanaklarından öperim; eğer devlete bir hizmeti varsa..." diye konuştu.

Alaattin Çakıcı, 2018 yılında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin adını anarak yaptığı "Af tartışmaları" ile yeniden gündeme geldi. Çakıcı, bu dönemde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik kullandığı sert ifadelerle dikkat çekti. Bu dönemde Çakıcı, Soylu'yu "Trabzonlu, çirkin ve kel" ifadeleriyle tanımladı.

ALAATTİN ÇAKICI'NIN HÜKÜM GİYDİĞİ SUÇLAR

- Gazeteci Hıncal Uluç'u yaralamaya azmettirmek davasında 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

- 15 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Karagümrük Spor Kulübü Lokali'ne yönelik 26 Mart 2000 tarihinde düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili davada, "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan 3 yıl 4 ay, müessir fiile azmettirmekten de 14 yıl 9 ay cezaya çarptırıldı. Yargıtay çete suçundan verilen cezayı onarken, müessir fiile azmettirme cezasında usul eksikliği buldu.

- Borsacı Adil Öngen'in arabasının kurşunlanmasıyla ilgili olarak 10 yıl 10 ay cezaya çarptırıldı.

- Uludağ'da, 1995 yılında eski eşi Nuriye Uğur Kılıç'ın öldürülmesi olayında azmettirici olduğu iddiasıyla yargılandı ve 2006 yılında Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Kılıç'ın Çakıcı'ya söylediği "Öcalan senden daha şerefli" sözü nedeni ile tahrik indirimi yaptı ve neticede Çakıcı'ya 19 yıl 2 ay hapis cezası verdi.

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verildi.

Alaattin Çakıcı, halen Bolu F Tipi Cezaevinde hükümlü olarak bulunmaktadır. (HABER MERKEZİ)

Bu makale, Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 3.0 Lisansı ile yayınlanmış Alaatin Çakıcı Vikipedi makalesinden alınmıştır. Tüm makale aynı lisansla kullanılabilir.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kutsanma-lanetlenme cenderesinde: Kadın ve anne

SONRAKİ HABER

Çin’de kömür madeninde patlama: 15 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa