09 Mayıs 2018 12:18
Son Düzenlenme Tarihi: 10 Mayıs 2018 11:19

71. Cannes Film Festivali başladı 

71. Cannes Film Festivali, eski Hollywood film yapımcısı Harvey Weinstein ile ortaya çıkan cinsel taciz ve istismar skandalı gölgesinde başladı.

71. Cannes Film Festivali başladı 

Fotoğraflar: Mustafa Yalçın/AA

Paylaş

Bu yıl 71'incisi gerçekleşen Cannes Film Festivali, Penelope Cruz ve Javier Bardem’in başrollerinde yer aldığı İranlı yönetmen Ashgar Farhadi'nin "Everybody Knows" adlı filmin galası ve kırmızı halıda yürüyüşle başladı.

Festivale bu yıl, sinema dünyasında ortaya çıkan cinsel taciz iddiaları sonrası festival yönetiminin katılımcılara yönelik acil yardım hattı devreye sokması ve selfie yasağı gibi yenilikler damgasını vurdu.

ABD'li yapımcı Harvey Weinstein'ın sinema sektöründe çok sayıda kadına cinsel taciz, cinsel saldırı ve tecavüzde bulunduğunun ortaya çıkması sonucu sinema sektöründe buna karşı önlemlerin alındığını açıklayan festival yönetimi, festival boyunca ihbar ve yardım taleplerine yanıt verecek bir acil yardım numarasının devreye sokulduğunu duyurdu. Festivale katılanlara ayrıca cinsel tacizlere karşı bilgilendirici bir broşür dağıtıldı.

Festival yönetimi, bu yıl ayrıca festival alanında selfie uygulamasının yasaklandığını ve aksi durumda davetlinin alandan uzaklaştırılacağını duyurdu.

Avustralyalı aktris Cate Blanchett'in başkanlık ettiği festival jürisinde bu yıl 4'ü kadın 8 üye bulunuyor. 21 filmin 20 bin avro değerindeki Altın Palmiye için yarışacağı festivale 4 bin gazeteci ve 80 bine yakın sinemaseverin katılmasının beklendiği açıklandı. Ödül töreni 19 Mayıs'ta düzenlenecek.

12 bin sinema sektörü profesyonelinin katıldığı festival için 20 milyon avro ayrıldı.

36 salonda gösterilecek filmlerin dışında festival bünyesinde sinema ve gösteri dünyasına dair farklı etkinliklerin ve ticari faaliyetlerin yapılacağı alanlar da bulunuyor. Festival alanında belirlenen bölümlere 5 farklı renkte giriş kartıyla giren ziyaretçilerin, kart rengine göre başka bölümlere girmesi engelleniyor.

Altın Palmiye’nin kazananını bu sene belirleyecek olan jürinin çoğunluğunun kadın olması hakkındaki düşüncelerini aktaran Blanchett, Weinstein skandalı sonrası başlayan ve tacize uğrayan kadınların başlattığı “#MeToo” hareketinin festivallerde rol oynayacağını, ancak karar verme mekanizmalarını etkilemeyeceğini söyledi.

NURİ BİLGE CEYLAN, ÖDÜL İÇİN YARIŞACAK 

Cannes Film Festivali’nin bu seneki ana yarışmasında Türkiye’yi Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi “Ahlat Ağacı” temsil edecek. Ana yarışmadaki 21 film arasında, Jean Luc Godard, Asghar Farhadi, Matteo Garrone ve Spike Lee gibi yönetmenlerin son filmleri de bulunuyor. “Ahlat Ağacı”nın festival kapsamındaki galası Nuri Bilge Ceylan ve filmin oyuncularının da katılımıyla 18 Mayıs’ta saat 18.30’da Palais de Festival’de yapılacak.  Dünyanın en prestijli ödülü olarak kabul edilen Altın Palmiye'nin kazananı ise 19 Mayıs'taki ödül töreninde açıklanacak.

‘PERİHAN’ FİLMİNİN SUNUMU 12 MAYIS’TA  

Cannes Film Festivali’nin market bölümünde Fantasia Film Festivali ile birlikte bu yıl ikinci defa gerçekleştirilecek, tür filmlerinin proje geliştirme ve finansman bulması amacını taşıyan “Frontieres” bölümünün “Proof of Concept” kısmında ise Türkiye’yi yönetmen Can Evrenol’un “Perihan” isimli film projesi temsil ediyor. Projenin ilk uluslararası sunumu 12 Mayıs’ta saat 10.00'da film profesyonellerine, dağıtımcı ve yapımcılara yönelik olarak gerçekleştirilecek. (AA)

ÖNCEKİ HABER

Alex Ferguson'un ilk sözü futbol oldu

SONRAKİ HABER

Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı ile basın toplantısında konuşuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa