16 Nisan 2018 07:02

Beyaz Saray: Suriye'den çekilmekte kararlıyız

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un 'Trump'ı, Suriye'de kalması gerektiğine ikna ettik' açıklamasına Beyaz Saray'dan 'Çekilmekte kararlıyız' yanıtı geldi.

Beyaz Saray: Suriye'den çekilmekte kararlıyız

Paylaş

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "ABD Başkanı Donald Trump'ı, Suriye'de kalması gerektiği konusunda ikna ettik" sözlerinin ardından Beyaz Saray'dan 'Çekilmekte kararlıyız' açıklaması geldi. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise "Suriye'den üç şeyi başarmadan çıkmayacağız" dedi.

Başkan Donald Trump'ın, Suriye'deki Amerikan askerlerini evlerine döndürme kararlılığında olduğunu belirten Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, "ABD'nin Suriye'deki misyonu değişmedi. Başkan Trump, ABD kuvvetlerinin olabilen en kısa sürede eve dönmelerini istediği konusunda çok açık konuştu" dedi.

Doğan Haber Ajansı'nın aktardığına göre Sanders, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un bazı Fransız televizyon kanallar ve radyolarında yayınlanan söylemlerinden sonra yaptığı yazılı açıklamada, "Suriye'de bulunmamızın nedeni IŞİD ile mücadeledir. IŞİD'i tamamen ezmek ve geri dönüşünü engelleyecek koşulları yaratmakta kararlıyız. Ayrıca, bölgesel müttefiklerimizin ve ortaklarımızın bölgeyi güvence altına almak için hem askeri hem de finansal olarak daha fazla sorumluluk almalarını bekliyoruz" dedi.

HALEY: SURİYE'DEN 3 ŞEYİ BAŞARMADAN ÇIKMAYACAĞIZ

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise "Suriye'den üç şeyi başarmadan çıkmayacağız. Öncelikle kimyasal silah kullanımına izin veremeyiz ve bunun için mücadele edeceğiz. IŞİD'in tamamen yenilmesi gerek ve İran'ın bölgeye hakim olmadığından emin olmalıyız" dedi.

CBS televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Haley, ABD'nin Suriye'de rejim ile mevcut durumda kesinlikle doğrudan görüşmeyeceğini söyledi. Haley, ABD'nin Suriye'deki askeri varlığına yönelik ise ''Hedef, Amerikan birliklerin eve dönmesi ama Suriye'den üç şeyi başarmadan çıkmayacağız. Öncelikle kimyasal silah kullanımına izin veremeyiz ve bunun için mücadele  edeceğiz. IŞİD'in tamamen yenilmesi gerek ve üçüncü hedef İran'ın bölgeye hakim olmadığından emin olmalıyız" diye konuştu.

ABD'DEN RUSYA'YA YENİ YAPTIRIMLAR

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre Rusya ile ilişkilere de değinen Haley, Suriye'de rejimin kimyasal silah bulundurması ve üretmesine yardım ettiğini savunduğu Rus şirketlere yeni yaptırımlar uygulayacaklarını bildirdi. Haley "Rusya'ya yaptırımlar geliyor. Hazine Bakanı Mnuchin, pazartesi günü bu yaptırımları açıklayacak. Yaptırımlar doğrudan Esad ve kimyasal silah kullanımıyla alakalı şirketlere uygulanacak"  dedi.

Haley ''Fox News Sunday'' programında ise Rusya'nın Venezuela'da Maduro hükümetine, Suriye'de Esad'a destek vererek ve İran ile iş birliği yaparak ''yanlış aktörlerle'' çalıştığını, Rusya'nın ''hiç iyi dostları kalmadığını'' ve ''olanların da Rusya'ya zarar verdiğini'' söyledi.

PUŞKOV'DAN YANIT

Rus Senatör Aleksey Puşkov, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in "Suriye’nin ABD ile görüşmeye layık olmadığına" ilişkin açıklamasına yanıt verdi.

Puşkov, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Haley Suriye’nin ABD ile görüşmeye layık olmadığını söyledi. Daha önce de Kuzey Kore görüşmeye layık değildi. Fakat nükleer bombanın ardından layık olmaya başladı. Sorun güç dengesinde” dedi.

Daha önce Haley, Şam ile Washington’un görüşme imkanının olmadığını belirterek, Suriye’nin ABD ile direk diyalog kurmayı hak etmediğini söylemişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

2020’ye kadar taşeron düzenine devam!

SONRAKİ HABER

Konya'da 6 gün içinde 3 yeni obruk oluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa