11 Nisan 2018 19:38

Yolu uzatan taksi şoförüne 1 yıl 3 ay hapis cezası

İstanbul’da bir turisti Sabiha Gökçen Havalimanı'na yolu uzatarak götürdüğü iddiasıyla yargılanan taksici 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Yolu uzatan taksi şoförüne 1 yıl 3 ay hapis cezası

Paylaş

İstanbul Karaköy'den aldığı bir turisti Sabiha Gökçen Havalimanı'na yolu uzatarak götürdüğü iddiasıyla yargılanan taksi şoförü Enver Canik "nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs" suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

'ÇOK KONUŞTUKLARI İÇİN YOLU ŞAŞIRDIM'

Anadolu Ajansı'nın haberine göre 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Enver Canik katıldı. Söz alan sanık Canik, yaklaşık 30 yıldır İstanbul'da yaşadığını, 3-4 yıldır da taksi şoförlüğü yaptığını söyleyerek, "Bilerek ve isteyerek müşteriyi dolandırıp fazla para almaya çalışmadım. Havaalanına gidebilmek için iki kez köprüyü geçmek durumunda kaldım. Suçlamayı kabul etmiyorum. Çok konuştukları için yolu şaşırdım" diye savunma yaptı.

Savcı esas hakkındaki mütalaasında sanığın cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti kararını açıklamadan önce son sözü sorulan sanık Enver Canik, kasten hareket etmediğini söyledi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuksuz sanık Canik'in, yolcudan para almadığını, bu yüzden eyleminin teşebbüs aşamasında kaldığını değerlendirerek, sanık hakkında "nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs" suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Mahkeme, hükmün açıklanmasını 5 yıl geriye bırakarak cezayı erteledi.

NE OLMUŞTU?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Suudi Arabistan uyruklu olan müşteki Adbulrahman Nasser M. Mustafa'nın turist olarak geldiği İstanbul'dan ülkesine dönmek için Sabiha Gökçen Havalimanı'na gitmek üzere Karaköy'den taksiye bindiği anlatılmıştı.

İddianameye göre şüpheli taksi şoförü Enver Canik, yolcunun İstanbul'u ve havalimanı yolunu bilmemesinden faydalanarak daha fazla taksi ücreti alabilmek amacıyla Anadolu Yakası'na geçtiğinde kasıtlı olarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü yoluna sapmış, Avrupa Yakası'na dönüp oradan tekrar Anadolu Yakası'na geçmiş ve akabinde yolu yine farklı güzergahlara sapmak suretiyle uzatmıştı.

İddianamede, şüpheli Canik'in havalimanına 20.50'de vararak müştekinin 21.15'te olan uçağını kaçırmasına sebep olduğu kaydedilerek, şüphelinin bu şekilde icra ettiği taksicilik mesleğinden ötürü müştekinin kendisine duyduğu güveni suistimal ettiği savunulmuştu.

Şüpheli taksi şoförü Canik'in bu şekilde üzerine atılı dolandırıcılık suçunu işlediği kaydedilen iddianamede, "serbest meslek sahibi kişilerin dolandırıcılığı" suçundan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Temizlik maddesinden fenalaşan 21 öğrenci hastaneye kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Maduro, Kolombiya ile ilişkileri kesti; Kolombiya kararı tanımadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa