06 Nisan 2018 11:40
Son Güncellenme Tarihi: 06 Nisan 2018 15:13

Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi ve yazıişleri müdürü tutuklandı

Kayyım atanan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi İmtiyaz Sahibi İhsan Yaşar ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü İshak Yasul tutuklandı.

Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi ve yazıişleri müdürü tutuklandı

Paylaş

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle İstanbul 7. Sulh Hakimliği tarafından kayyım atanarak, TMSF’ye devredilen ve 28 Mart’ta yapılan operasyonla gözaltına alınan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi İmtiyaz Sahibi İhsan Yaşar ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü İshak Yasul, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Dosya üzerinden inceleme yapan savcı, Yasul ve Yaşar'ı "Örgüt üyesi olmak" ve "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. İfadeleri alınan Yasul ve Yaşar aynı gerekçeyle tutuklandı. 
 
Yasul ve Yaşar'ın tutuklanma gerekçesinde gazetenin Afrin operasyonuna dair yapmış olduğu haberler suç olarak görüldü. "Direniş", "işgal", "katliam", "şehit", "Kürdistan", "fedai eylem", "barbarca saldırı" ifadelerinin haberlerde kullanılması suçlama konusu oldu. Kararda "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bu aşamada gerçekleştirmekte olan operasyonlarını haksız ve katliama yol açacak şekilde gerçekleştirdiğini sistemli, sürekli ve yazılı bir şekilde işlenmesinin ve bunda yaratması muhtemel iç karışıklar dikkate alındığında şüpheliler hakkında adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı" ileri sürüldü.
 
Operasyon kapsamında 4 Nisan’da gece yarısı gözaltına alınan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin editör ve çalışanları ise Vatan’da bulunan İstanbul Emniyeti’nde tutulmaya devam ediliyor.

Emniyette bulunan 7 kişinin ismi şöyle:

Gazetenin editörleri Mehmet Ali Çelebi, Reyhan Hacıoğlu ve Hicran Urun, çalışanları Pınar Tarlak, Ramazan Sola ve Nedim Demirkıran ile gazetenin eski çalışanlarından Mehmet Beyazit.

ÖNCEKİ HABER

EMO’dan Nobel ödüllü Aziz Sancar’a nükleer gerçeğini anlatan mektup

SONRAKİ HABER

Emek ve demokrasi güçleri tartıştı: Nasıl bir Esenyurt istiyoruz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa