18 Mart 2018 09:41
Son Güncellenme Tarihi: 19 Mart 2018 15:33

Coşkun Sabah: Yetkim olsa bir dakika durmam Twitter'ı yasaklarım

MESAM’a kayyım olarak atanan Coşkun Sabah kayyım olarak atanmasının siyasi bir yönü olmadığını söyledi. 

Paylaş

Yavuz Bingöl’ün görevi kabul etmemesinin ardından kayyım atanan Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği’ne (MESAM) başkan olarak atanan Coşkun Sabah, “Ülkede zaten ayaklanmaların başlangıcı hep bu sosyal medya çetelerinden çıkmıyor mu? Yetkim olsa bir dakika durmam Türkiye’de Twitter’ı yasaklarım” dedi. 

Röportajın ardından gelen 'yasakların' dediği Twitter'dan açıklama yaptı. Tweet ile ilgili haberimin içeriğini okumayan, sallıyor. Ayrıca Oyuncu Ayşen Gruda da Coşkun Sabah'ın bu sözlerine tepki gösterdi. 

Posta’dan Alev Gürsoy Cimin’in röportajından satır başları şöyle: 

Devlet sizi MESAM’a kayyum olarak atadı..
Ben durumu ‘kayyum’ olarak değil de atama olarak görüyorum. Kültür Bakanlığı’nın böyle bir yetkisi var ve bu göreve beni uygun gördüler. Beni anlamak istemeyenlere kısaca anlatayım: 100 kusür bestem var bunlardan 20’sini ülkenin yarısı ezbere bilir. Yani ben Türkiye’nin bir değeriyim. Bunun lamı cimi yok! Ayrıca duayenlik var bende. Bu meslekte 42 yılımı doldurdum. MESAM yani Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin en eski üyelerindenim. Durum böyle olunca MESAM yönetim kurulu başkanı olmam için de hiçbir engel yok.

Sizin için “Sevindirik oldu, arkadaşlarını sattı” diyenler var. 
Sosyal medya çetelerinin yarattığı bir algı bu. Bu çetenin olayı insanları linç etmek.

‘Çete’ dediğiniz kim? 
Sosyal medyada bir çeteler ordusu var. Tamamıyla ruh dengesi kaybolmuş kişiler bunlar. İşleri karşı görüşten olanlara, iftira atma, Beni de halkın gözünden düşürmeye çalışıyorlar.

AYAKLANMALARIN BAŞLANGICI HEP BU SOSYAL MEDYA ÇETELERİNDEN ÇIKMIYOR MU?

Size göre suçlu sosyal medya yani... 
Ülkede zaten ayaklanmaların başlangıcı hep bu sosyal medya çetelerinden çıkmıyor mu? Yetkim olsa bir dakika durmam Türkiye’de Twitter’ı yasaklarım. Çünkü Twitter artık güzel şeyler için kullanılmıyor. Burayı sadece küfür etme mecrası olarak kullanıyorlar. Bence bunlar Türkiye’nin yüzde 1’i bile değil. 10 gündür sosyal medyada linç ediliyorum. Bu çetelere sesleniyorum: Körler sağırlar birbirinizi ağırlıyorsunuz. Erdemli kitleler sizin yazdıklarınızın farkında bile değil.

Sizi çok öfkeli gördüm... 
Benim müzisyenliğime laf ediyorlar. “Coşkun Sabah kim ki başkan oluyor?” diyen bile var! Akıllara zarar! Ben bir ud virtüözüyüm. Sormak lazım kimi atasalardı? Diyelim ben değil de MFÖ’den Fuat Güner başkan olsaydı, zannediyor musunuz ki ona tepki vermezlerdi? Aynı tepkiyi verirlerdi. Zaten üç ay sonra seçim olacak. Yani biz bir nevi seçim hükümetiyiz. MESAM’da yolsuzluk var. O yüzden bu infial çıktı. Biz bu yolsuzlukları tespit edeceğiz.

Üç ay sonra aday mısınız? 
Ona bu üç aylık süreçte karar vereceğim. İlk toplantımız 6,5 saat sürdü. Geçen günkü toplantımız da 5 saat sürdü. Bu hep böyle olursa günlük işlerimizi nasıl yapacağız?

Yanlış anlamadıysam, “Kayyum olmamın siyasi bir yönü yok” diyorsunuz. 
Elbette yok! Ben Sayın Cumhurbaşkanımızın özel resepsiyonlarına giderim tabii. Özal zamanında da, Demirel zamanında da gittim. Ne mutlu bize ki protokol listesinde adımız var. Bu özel günlerde davetlileri Türkiye için önemli isimler arasından seçerler. Herkes şöhret olabilir ama topluma mâl olmak başka bir şeydir. Rıdvan Dinmen’dir, Tanju Çolak’tır. İş adamları, futbolcular, sanatçılar... Bugün CHP iktidarı olsaydı, onlar da kendi inandığı birini atamaz mıydı?

Verdiğiniz bu CHP örneği AK Parti’ye yakın olduğunuz için atandığınız yorumlarına ortam hazırlamaz mı? 
Müzik adamı sıfatımla oraya getirildim. Faal besteciler arasındaki 2-3 kişiden biriyim.

Kim o 2-3 kişi? 
Kayahan’ı kaybettik. Selami Şahin ve ben varım. Son 30 yıla baktığımızda müzik sektörünün şah damarı bu üç besteciden oluşuyor.

Orhan Gencebay? 
Orhan Gencebay bir numaradır zaten. Açık ara öndedir. MESAM’daki durumlar yüzünden bu sosyal medya çeteleri Orhan Ağabey’i de yalanlarıyla linç etti.

'YASAKLARIM' DEDİĞİ TWİTTER'DAN AÇIKLAMA YAPTI

Coşkun Sabah röportajın ardından ‘yasaklarım’ dediği Twitter’dan başka bir açıklama daha yaparak, “Tweet ile ilgili haberimin içeriğini okumayan, sallıyor. Ben, Twitter’ı sadece küfürlerin, hakaretlerin, iftiraların kol gezdiği, yeni doğmuş çocuğa küfredildiği, 8 tane önemli ve masum insanımızın uçak kazasından sonra binlerce hakaretin ve yürek soğutmanın yazıldığı bir mecrayı konuştum” ifadelerini kullandı. 

AYŞEN GRUDA: GİDİN AZ ÖTEDE OYNAYIN 

Usta oyuncu Ayşen Gruda, “Elimde olsa Twitter’ı yasaklarım” diyen Sabah’a, Twitter’dan “Ne oldum şeysi olmuş bunlar Allah sizlere fırsat vermesin” yazdı. 

Coşkun, Gruda’ya yanıt olarak Twitter’dan “Ayşen Gruda denen şey, Mesam başkan ve yönetiminin maaş almadığını bilmiyorsanız susun lütfen, bilgisizliğinizi çenenizle kapatmaya, örtmeye çalışmayın. Mesam hizmeti sadece bir amme hizmetidir, bilginize” ifadelerini kullandı.
Bunun üzerine Gruda, “Coşkun (bey) ben sizin maaş alıp almadığınız konusunda bir söylemim olmadı. Maaş, para alamıyorsunuz diye benim üzerimden yetkililerden maaş mı istiyorsunuz? Gidin az ötede oynayın buradan size prim çıkmaz… Beyefendi yetkim olsa Twitter’ı kapatırım diyor ama Twitter’dan faydalanıp bana laf yetiştiriyor, muhteşem kafa” yanıtı verdi.

Coşkun Sabah da yazdığı tweeti silerek şu açıklamayı yaptı: “Bu arada tek özürüm Ayşen Gruda’ya olur, çünkü ortaya kullandığı bir hoş olmayan ifadeyi bir iftiracı benim hesaba yönlendirmiş, ben direk bana yapılmış bir söylem olarak algıladım,zaten eski çalışma arkadaşım saygı duyduğum biri, bir mana veremedim, çok şaşırdım.Bu nedenle çok Özür." (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ÖSO Afrin'e girdi, ilk işi özgürlük heykelini yıkmak oldu

SONRAKİ HABER

Şairler dünya barışı için şiir okudu: Barış bütün zamanların temasıdır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa