05 Mart 2018 13:40
Son Güncellenme Tarihi: 06 Mart 2018 15:17

MESAM'a kayyım atandı: Yavuz Bingöl de yönetimde!

Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’ne (MESAM) kayyım atandı. MESAM, Orhan Gencebay ve Arif Sağ arasındaki tartışmalarla gündeme gelmişti.

Paylaş

İstifa eden Orhan Gencebay'ın Arif Sağ özelinde yönetimi hedef aldığı Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği'ne (MESAM) kayyım atandı ve Yavuz Bingöl de yönetime girdi. MESAM, bir açıklama yaparak karara tepki gösterdi. Evrensel'e konuşan mevcut yönetim kurulu üyesi Ali Haydar Timisi, kararın taraflı olduğunu söyledi. 

Kültür Bakanlığının yaptığı incelemeler neticesinde mevcut yönetim kurulunun yerine Yavuz Bingöl, Recep Ergül, Polat Yağcı, İpek Açar, Turhan Taşan, Fuat Güner ve Coşkun Sabah üye olarak atandı.

BAKANLIK KARARINDA NE VAR?

Bakanlığın kararı şöyle:

"TÜRKİYE MUSİKİ ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİNE 

Birliğinizin idari ve mali işlemlerinin denetlenmesi, bir önceki teftişte sunulan tekliflerin yerine getirilip getirilmediğinin tespiti ve bazı üyeler tarafından ileri sürülen iddialarla ilgili gerçekleştirilen incelemeler neticesinde yapılan tespitlere dayanılarak alınan 05.03.2018 tarihli ve 179431 sayılı Bakanlık Makamının Olurları kapsamında Birliğiniz üyelerinin daha fazla zarar görmemesinin bakımından;

- Birliğinizde 3 üç) ay içerisinde olağanüstü genel kurul yapılması,

- Olağanüstü genel kurul yapılıncaya kadar mevcut yönetim kurulunun tedbiren işten el çektirilmesine ve yerlerine Yavuz Bingöl, Recep Ergül, Polat Yağcı, İpek Açar, Turhan Taşan, Fuat Güner ve Coşkun Sabah’ın asıl üye olarak: Vedat Çetinkaya, Celal Yancı, Osman İşmen, Yücel Ama, Alı Kocatepe, İclal Aydın ve Selahattin Akarsu'nun ise yedek üye olarak atanması

- Mart ayı içerisinde yapılacağı bildirilen olağan genel kurulun, olağanüstü genel kurulu süreci göz önünde bulundurularak ertelenmesi, hususları uygun görülmüş olup gereğinin ivedilikle yerine getirilerek tarafımıza bilgi verilmesini önemle rica ederim."

MESAM'IN MEVCUT YÖNETİM KURULUNDA YER ALAN İSİMLER:

Arif SAĞ - Başkan

Cahit BERKAY- Başkan Yardımcısı

Metin KARATAŞ- Sayman Üye

Ali Haydar TİMİSİ

Ali Rıza BİNBOĞA

Celal ULUSU

Ali Rıza ERDOĞAN

Elif NUN İÇELLİ
 
Ahmet Can AKYOL
 
Faruk DEMİR

ALİ HAYDAR TİMİSİ: KAYYIM KARARI TARAFLI 

MESAM Yönetim Kurulu Üyesi Ali Haydar Timisi, kayyım kararını Evrensel’e değerlendirdi. Kültür Bakanlığı Teftiş Kurulu’na MESAM’da denetleme yapması için kendilerinin başvurduğunu söyleyen Timisi, incelemeler devam ederken kayyım kararı alınmasının hukuksuz olduğunu söyledi. Hatalı bir durum olduğunda ilk önce Teftiş Kurulu’nun yönetime yazılı bir uyarıda bulunması gerektiğini dile getiren Timisi “18 aydır bizle bir yönetimde olan ve Orhan Gencebay’la birlikte istifa eden Recep Ergül ve Fuat Güner kayyım tarafından yeni yönetime atanması  alınan karının ne kadar taraflı olduğunu gösteriyor.” dedi. 

‘USÛL MEVZUATA AYKIRI ŞEKİLDE İŞLETİLMİŞTİR’

Kayyım tarafından görevden alınan MESAM yönetim kurulu üyeleri Arif Sağ, Cahit Berkay, Metin Karataş, Ali Haydar Timisi, Ali Rıza Binboğa, Celal Ulusu, Ahmet Can Akyol, Ali Rıza Erdoğan ve Elif Nun İçelli yaptıkları yazlı açıklamayla karara tepki gösterdi. 

MESAM’da yapılan teftiş ve inceleme sonuçlarına dair kendilerine hiçbir bilgilendirme yapılmadığı söylenen açıklamada “Geçici bir yönetimin atanmasına dair Bakanlıkça işletilen usûl MESAM’ın bağlı bulunduğu 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve mevzuata aykırı şekilde işletilmiştir” denildi. 

Ayrıca, 15 gün sonra yapılacak olağan genel kurulun kayyım tarafından ileri bir tarihe ertelenmesinin MESAM’a 500.000 TL’lik zarara uğratacağı ifade edilen açıklamada  

Kararın “öncelikli olarak anayasal savunma hakkımızı engelleyen hukuk dışı bir yaptırım” olduğu vurgulandı. 
   

2014'TE DE KAYYIM ATANMIŞTI

Arif Sağ'ın başkanlığı yürüttüğü MESAM'a, 2014 yılında da İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi tarafından kayyım atanmıştı. 

27 Aralık 2013 tarihinde yapılan 8. MESAM Olağanüstü Genel Kurulu'nda, MESAM Yönetimi, genel kurul tarafından azledilmiş, ancak Arif Sağ Başkanlığındaki grup ile yönetimi azleden ve aralarında İbrahim Tatlıses, Burhan Bayar, Recep Ergül'ün olduğu grup karşılıklı mahkemeye başvurmuştu. Davada, mahkeme heyeti MESAM yönetimini resmen görevden alarak 22 Mart 2014'de yapılacak genel kurula dek MESAM'a 3 kişilik geçici yönetim atamıştı. 

 

VELİ AĞBABA: ‘İKTİDAR MESAM’DA  SANDIK İRADESİNİ GASBETMİŞTİR’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliğinde (MESAM) mevcut yönetim kuruluna işten el çektirilip, yeni yönetim kurulu atanmasını eleştirdi.

MESAM’ın sanatçıların örgütlü gücü olduğunu belirten Ağbaba, “Dünyanın hiçbir yerinde halk için sanat yapanlar, iktidarın emir eri olmazlar. Şayet bir iktidar, türkülerden, şiirden, sinemadan, resimden, sanattan korkmaya başlamışsa biliniz ki o iktidarın sonu gelmiş demektir. Devletin televizyonunda yasak listesi yayımlatarak halkın türkülerine sansür koyan zihniyet, sanatçıların örgütünü de birilerini getirdiği gibi “uyumlu” hale getirmek istemektedir. Bundan böyle MESAM, güftesini Saray’ın, bestesini Yavuz Bingöl’ün yapacağı bir döneme girmiştir” dedi. 

MESAM’A SARAY DARBESİ

Ağbaba, “Kendi gibi düşünmeyen belediyelere, gazetelere, televizyonlara, radyolara kayyım atadıklarını gördük. Kayyım düzeni artık meslek odalarına da uzanmış durumda. AKP’nin amacı, OHAL altında tüm Türkiye’yi tek tipe sokarak kendisine her alanda biat eden kurumlar yaratmaktır. Bunun en son örneği de, hedef tahtasına oturtulan, kula kulluk edenler tarafından ‘Aleviler ele geçirdi’ denerek hedef gösterilen MESAM oldu. Hiçbir gücün bugüne kadar kalıba sokamadığı sanatı, kayyımla ve sansürle ele geçirebileceğini zannedenler bugün MESAM’a Saray darbesi yapmıştır. Mart ayında yapılacak olağan seçimi zorla 3 ay erteleterek kayyımla olağanüstü seçim dayatan iktidar, sandık iradesini gasbetmiştir” şeklinde konuştu. 

YANDAŞ DEĞİL UYUMLUYMUŞ

MESAM’a atanan kayyımın başına saray sofralarının değişmez konuğu, Cumhurbaşkanının elini sıkabilmek için büyük mücadeleler veren, ‘Yandaş değilim, uyumluyum’ diyen Yavuz Bingöl’ün atanmasının dikkat çekici olduğunu söyleyen Ağbaba, gün geçtikçe “yavuzlaşan” anlayışın kendisine “yavuz” bir kayyım bulduğunu dile getirdi. Ağbaba, Yavuz Bingöl’ün kızına TRT’de, kendisine MESAM’da yer açtığını belirterek, uyumdan kastının ne olduğunu apaçık ortaya koyduğunu söyledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Akit TV haber müdüründen AKP’li Mahir Ünal'a sert sözler

SONRAKİ HABER

Mersin'de Evrensel'in 25. yılı dayanışma etkinliğiyle kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa