06 Şubat 2018 17:18

Cinsel taciz sanığı Larry Nassar’ın dava süreci sonlandı

ABD spor tarihinin en ciddi cinsel taciz skandalının baş faili ABD Jimnastik Takımı doktoru Larry Nassar’ın dava süreci sonlandı. 

Paylaş

ABD spor tarihinin en ciddi cinsel taciz skandalının başfaili Larry Nassar’ın dava süreci sonlandı. 
ABD Jimnastik Takımı ve Michigan Eyalet Üniversitesi Eski Doktoru Larry Nassar’a 3. kez uzun bir hapis cezası verildi. Michigan eyaletindeki Eaton County’de görülen son duruşmada Nassar’a eyaletteki ‘Twistars’ adlı jimnastik kulübünde çalıştığı süre boyunca genç atletleri taciz etmek suçundan 40 yıldan 125 yıla kadar  hapis cezası verildi.

Nassar’ın aldığı son ceza sembolik önemde çünkü halihazırda çocuk pornografisi ile ilgili suçlardan 60 yıllık hapis cezasını çeken Nassar, daha önce Ingham County’deki duruşmada da 40 yıldan 175 yıla kadar hapis cezası almıştı. Nassar’ın ömür boyu cezaevinde kalacağı belirtildi.

 

TACİZE İZİN VEREN SİSTEM SÜRÜYOR

Cezanın okunmasıyla ise salonda bulunanların birbirlerine sarıldıkları görüldü.

Nassar’ın kendisini 16 yıl önce 15 yaşındayken taciz ettiğini  2016’da polise bildiren ve olayın kamuoyunda duyulmasını sağlayan Rachael Denhollander, duruşmada yaptığı açıklamada  “Bir suçlunun icabına baktık. Ancak onun serpilmesine izin veren sistemlerin icabına bakamadık” dedi. 

Michigan eyaletine de mağdurların devam eden davaları için mücadele çağrısı yapan Denhollander “Her defasında soruları yanıtlamayı reddettiler. Kurumlarını korumayı küçük çocukların ruhları üzerinde ve önünde tuttular. Artık dikkatimizi daha güçlü bir şekilde tarihteki en ciddi cinsel taciz skandalına yol açan kurum dinamiklerine çevireceğiz” ifadelerini kullandı.

Michigan’daki 10 günü aşan dava sürecinde 250’den fazla kadın ve genç kız tanıklık yapmıştı. 

Bu arada ABD Kongresi hem üniversiteyi, hem ABD Jimnastik Birliği (USAG) hem de Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Komitesini (USOC) soruşturuyor. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kapitalizmin yeni icadı: İşçilere elektronik pranga!

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa