08 Aralık 2017 08:40

ABD jimnastik takımı eski doktoruna 60 yıl ceza

ABD jimnastik takımının eski doktoru Larry Nassar, cinsel istismar suçlarından yargılandığı 3 davadan ilkinde 60 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD jimnastik takımı eski doktoruna 60 yıl ceza

Paylaş

ABD jimnastik takımının eski doktoru Larry Nassar, cinsel istismar suçlarından yargılandığı davada 60 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 54 yaşındaki Nassar hakkında cinsel saldırı suçlarından iki dava daha var. ABD Bölge Yargıcı Janet Neff, kararın hükümetin tavsiyesine uyularak alındığını söyledi ve "Nassar'ın bir daha asla çocuklara erişimi olmamalı" dedi.

Nassar, Michigan State Üniversitesi ve olimpik atletleri de çalıştıran ABD jimnastik takımında görev yapmıştı.

Larry Nassar 130’dan fazla kız çocuğunu ve kadını istismar etmekle suçlanıyor. Bu kişiler arasında Olimpiyatlarda altın madalya kazanmış 3 jimnastikçi Aly Raisman, McKayla Maroney ve Gabby Douglas da bulunuyor. 3 sporcunun da 13 yaşından küçükken istismara maruz kaldıkları ortaya çıkmıştı.

Maroney,  ABD Bölge Yargıcı Janet Neff’e yazdığı mektupta Nassar’dan “Açtığı yaralar asla silinmeyen bir canavar” diye bahsetmişti.

Savunma avukatları, Nassar’ın “Sebep olduğu acılar sebebiyle derin pişmanlık duyduğunu” öne sürmüştü.

Nassar, cinsel saldırı suçlamasıyla soruşturma altındayken 37 binden fazla çocuk pornosu görüntüsü bulundurduğu ortaya çıkmıştı. Nassar'ın aldığı 60 yıllık hapis cezası bu suçlama üzerinden verildi.

Nassar, Michigan'a bağlı Lansing'de çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu itiraf etmişti. Bunlara ilişkin davalar ocak ayında görülecek. (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Gözaltına alınan Serkan İnci, serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

12 tutukluya cezaya gerekçe: Kardan insana zafer işareti yaptırdılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa